Дома Health Руски гастроентеролог ПРЕДУПРЕДУВА

Руски гастроентеролог ПРЕДУПРЕДУВА

312
0

Руски гастроентеролог ПРЕДУПРЕДУВА

Според рускиот гастроентеролог Марат Зинатулин, секоја храна која е богата со калории, масни или суви месни производи влијае на негативната работа на црниот дроб.

Речиси една третина од светската популација страда од заболување на црниот дроб, но избегнувањето на одредени намирници може да помогне да се спречи нивното појавување – објаснил докторот на својот профил на Инстаграм.

Пред сè, експертот советува да се намали употребата на масно месо, маснотии и сушени месни производи. Имено, таа храна ги оптоварува хепатоцитите кои ја синтетизираат жолчката за нивно варење.

Вештачките масти како маргаринот и мајонезот исто така го отежнуваат нормалното функционирање на црниот дроб. Покрај тоа, на листата на забранети храни се и свежи печива, слатки и слатки газирани пијалоци.

На дланката се гледаат симптоми на ОПАСНА состојба

– Подоцна овие јаглехидрати се префрлаат во масното ткиво, оштетувајќи ги хепатоцитите – рекол докторот.

За спречување на заболувања на црниот дроб, Зинатулин советува избегнување брза храна и алкохол.

Претходна објаваОдличен викенд појадок
Следна објаваСимптом на ПАРКИНСОНОВА болест

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име