Дома Health Рузмаринот е одличен за помнење…

Рузмаринот е одличен за помнење…

427
0

Рузмаринот е одличен за помнење…

Научниците открија дека мирисот на рузмарин силно влијае на мозокот, особено на меморијата.

Откриено е дека кај луѓето кои мирисале есенцијално масло од рузмарин, шансите да се сетат на нешто се зголемиле и до 75 отсто, во споредба со луѓето кои не го мирисале маслото.

Покрај тоа, маслото ја подобрува долгорочната меморија.

Тим психолози од Универзитетот Нортамбриа во Њукасл откриле дека рузмаринот исто така ја подобрува концентрацијата.

Рузмаринот е многу моќен зачин. Еве како да го искористите сиот негов потенцијал

„Нашето истражување го засновавме на претходните истражувања за ефектот на рузмарин врз долгорочната меморија и менталната аритметика и се фокусиравме на запомнувањето на настани што треба да се случат и одредени задачи.

Ова е многу важно за секојдневното функционирање на една личност. изјави Марк Мос.

Рузмаринот е толку ефикасен што може да му помогне дури и на пациент со нарушување на меморијата.

Претходна објаваЗошто тешко се будиме?
Следна објаваДневен хороскоп за ЧЕТВРТОК 9 ФЕВРУАРИ! Овните ги очекува добра заработка, Скорпиите се соочуваат со неверство, а што следува за Рибите!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име