Дома Здравје Рузмаринот е многу моќен зачин. Еве како да го искористите сиот негов...

Рузмаринот е многу моќен зачин. Еве како да го искористите сиот негов потенцијал

7829
0

Експертите по алтернативна медицина велат дека рузмаринот можеме да го користиме сам, но подобро е да го комбинираме со други растенија, чиј позитивен ефект се зголемува.

Познат е по тоа што дава специфичен вкус на печените компири од рерна, како и на печеното пилешко, но и како зачин со исклучително моќни лековити својства. Рузмаринот, меѓу другото, го подобрува расположението, помнењето и здравјето на цревата, па затоа е многу корисно да го вклучите во исхраната.

Всушност, некогаш бил популарен хербален лек кој се користел за зајакнување на меморијата. Така пишува Шекспир во своите дела, чија Офелија му вели на Хамлет: „Има рузмарин, за паметење; молете се за љубов, запомнете!“ Но, неодамнешните студии покажуваат дека исто така може да има позитивен ефект врз нивото на расположение и ослободување од стрес.

Во студија од 2018 година, спроведена на глувци изложени на хроничен стрес, беше откриено дека екстрактот од рузмарин е антидепресив. Истражувачите се сомневаа дека ова е затоа што билката помага во управувањето со воспалението во хипокампусот на мозокот, како и во цревата.

Се чини дека рузмаринот има позитивен ефект врз ендоканабиноидниот систем (ECS) – главниот регулаторен систем на телото кој во моментов е предмет на некои фасцинантни истражувања. Имено, рузмаринот содржи соединенија кои се врзуваат за канабиноидните рецептори во ECS. Иако сè уште не знаеме точно како и зошто, се чини дека ова обврзувачко дејство помага да се балансираат голем број процеси во телото и да се ублажи нашата реакција на стрес.

Како да ги искористите сите благодети на рузмаринот?

Ако сакате чај, можете да го пробате со вкус на рузмарин. Но, бидете внимателни, растението е многу богато со есенцијални масла, па вкусот лесно може да ви биде премногу силен. Етеричните масла од рузмарин генерално не треба да се земаат орално во големи количини, а не е добро ниту да се преувеличува мирисот, бидејќи премногу мирис во просторијата може да биде иритирачки.

На пазарот може да се најдат чисти тоници и суплементи со екстракт од рузмарин, но дел од стручњаците кои се занимаваат со алтернативна медицина сметаат дека е подобро да се користи во комбинација со други растенија кои го подигнуваат расположението, на кои им дава поголема сила. Авторите на порталот MindBodyGreen препорачуваат, на пример, комбинација на рузмарин со други природни состојки кои имаат балансирачки ефект врз ендоканабиноидниот систем, како екстракт од коноп, каранфилче и црн пипер. Кога се земаат заедно, се смета дека тие работат синергетски за да промовираат чувство на смиреност.

Претходна објаваСлатко од рендана дуња со ореви
Следна објаваОвие едноставни рутини им помогнаа на луѓето да ослабат килограми

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име