Дома Родители и деца Родители, санкајте се со вашите деца: 5 феноменални причини!

Родители, санкајте се со вашите деца: 5 феноменални причини!

129
0

И физички и психички, и што се однесува до односот со детето, заедничкото санкањето ќе ве задоволи сите…
Снежната покривка повторно е во нашиот регион, на повисоките места во нашата земја ја има повеќе, а децата најмногу го очекуваа снегот. Да го искористиме овој период уште малку. За најмалите освен чизмии за снег, нивната омилена зимска активност е најчесто санкање.
И, дали знаете кои придобивки ги носи оваа зимска забава и за децата и за родителите?
Целосно движење на телото…
Тобоган е одлична вежба не само за децата, туку и за родителите. Еден час санкање, односно постојани активности во близина на детето, што вклучува влечење по угорница по спуштањето, ќе потроши 300 калории за лице со тежина од 60 килограми. Како што се зголемува тежината на родителите, така се зголемува и потрошувачката на калории, па ова е идеална вежба за целото тело. Покрај тоа, мускулите на целото тело се активни – при влечење на санката, мускулите на нозете, рацете, задникот и стомачните мускули работат истовремено.
Ќе бидете на свеж воздух…
Не помалку важен е престојот на свеж воздух, кој оди рака под рака со санкање. Тоа е можност и за родителите и за децата да се одделат од екранот и навистина да дишат свеж воздух. Ако имате можност да одите во ски-центар надвор од градот, толку подобро затоа што квалитетот на воздухот ќе биде подобар. Престојот на студ има многу свои предности – спиеме подобро, согоруваме повеќе калории, полесно се бориме против инфекциите и се чувствуваме одлично!
Развој на координација на движењето…


Децата во раното и средното детство сè уште немаат развиена координација на движењата во иста мера како кај возрасните. И токму затоа, санкањето е одлична активност што може да придонесе за развој на координација. Ќе се санкате помеѓу дрвја, други деца и случајни предмети на патот, со текот на времето, детето ќе стане подобро во надминување на пречките и ќе научи како да го користи своето тело за тие цели. Тоa ќе научи како да застане со санка, како да го смени правецот и како да избегне судир.
Развој на социјални вештини…
Освен ако не одите на изолиран рид, многу е веројатно дека ќе наидете на многу други деца и родители за време на санкањето. Тоа е можност детето да научи како да се однесува во такви ситуации. Научете го како и зошто треба да чека во ред додека не му дојде времето, како да се однесува кон другите кои исто така чекаат, зошто е опасно да удирате други деца со санка и слично.
Создавање врска помеѓу дете и родител…
За да оди во вистинската насока, избегнувајте викање и ситуации што ќе создадат стрес кај детето и ќе предизвикаат солзи. Дури и ако падне и се извалка од глава до пети, тоа е само дел од животот со кој треба да научи да се справува. Вие сте таму како поддршка и со насмевка го гледате целото искуство со санкање. На крајот на краиштата, снежните радости траат кратко, па искористете ги максимално.

Претходна објаваПристигнуваат нови вегански патики „адидас“ направени од печурки!?Да точно е…
Следна објаваЗагатка: Секој 100-ти човек на сликата може да види тројца пациенти…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име