Дома Health РИНИТИС, ВОСПАЛЕНИЕ НА НОСНАТА СЛУЗНИЦА

РИНИТИС, ВОСПАЛЕНИЕ НА НОСНАТА СЛУЗНИЦА

252
0

РИНИТИС, ВОСПАЛЕНИЕ НА НОСНАТА СЛУЗНИЦА

Постојат неколку различни форми на ринитис, кои се разликуваат една од друга според типични симптоми, клинички изразени знаци и текот на болеста.

Што е ринитис?

Ринитис е медицинско име за воспаление на носната слузница. Тоа е една од најчестите дијагнози бидејќи речиси и да нема личност која во одреден период од животот немала некаков облик на ринитис.

Бидејќи постојат повеќе видови на акутни и хронични воспаленија на носната слузница, подолу ќе се осврнеме на најчестите типови на ринитис, кои специјалист оториноларинголог ги разликува според типичните симптоми и клинички знаци, како и текот на болеста.

Најчестите форми на ринитис се:

акутен вирусен ринитис,

алергиски ринитис,

различни форми на неинфективен,

неалергиски ринитис,

атрофичен ринитис,

бременост ринитис,

професионален/професионален ринитис.

Поретки, но не толку ретки, причините за ринитис вклучуваат системски заболувања кои можат да се манифестираат како тежок ринитис и (зло)употреба на лекови за назална администрација или оние за третман на системски заболувања.

Акутен вирусен ринитис

Овој тип на воспаление на носната слузница е честа појава кај децата и возрасните, особено во зимските месеци.

Најчести предизвикувачки агенси се риновирусите, но може да бидат и грип (грип), параинфлуенца, коронавирус и многу други.

Вообичаените симптоми , како што се течење на носот, испуштање на секрет од носот во грлото и назална конгестија или конгестија, може да бидат придружени со притисок во лицето и симптоми на системска инфекција како општа слабост, покачена телесна температура, главоболка, мускули болка и сл. Носната слузница е црвена и отечена.

Дијагнозата се поставува врз основа на карактеристичните симптоми кои ги споменува пациентот и знаците на мукозната мембрана (отечена и црвена), како и текот на самата болест.

Третман најчесто е симптоматски и вклучува плакнење на носот со раствор од морска вода, капки за деконгестив, лекови против болки (аналгетици), средства за намалување на покачената температура (антипиретици) и слично. Употребата на хипертоничен раствор на морска вода помага да се извлече вишок течност од отечената слузница на носот, што го намалува отокот и овозможува дишење преку нос, а во исто време ја хидрира слузокожата и помага да се врати нејзината природна функција.

Консумирањето јогурт го намалува ризикот од дијабетес

Алергиски ринитис

Алергискиот ринитис е една од најчестите причинители на болести на носната слузница во последните неколку децении. Неговата инциденца се зголемува, а се смета дека во развиените европски земји 10-30 проценти од возрасните, па дури и до 40 проценти од децата страдаат од него. Почесто се јавува кај луѓе кои имале атопичен дерматитис во раното детство и/или имаат астма . Иако може да започне на која било возраст, повеќето заболени развиваат симптоми во детството или младоста.

Симптоми

Симптомите се типични и вклучуваат чешање на носот, течење на носот, конгестија и кивање. Чешањето и кивањето укажуваат дека се работи токму за алергиски ринитис. Кај децата чешањето се манифестира со често триење на носот и т.н алергиски поздрав(повлекувајќи ја дланката нагоре на носот).

Приближно 40 проценти од возрасните и децата имаат проблеми со спиењето , а над 75 проценти од нив пријавуваат дневен замор, што може да предизвика пад на концентрацијата и проблеми на работа или училиште. Членовите на семејството често известуваат дека ‘рчењето се должи на затнат нос. Во исто време, зачестеноста на главоболка , риносинузитис (околу 40 проценти) и астма (околу 35 проценти).

Претходна објаваПосна торта со банана без печење: Совршена, подготвена за 5 минути! (РЕЦЕПТ)
Следна објаваПрави чуда: Користете зелен чај за обновување на косата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име