Дома Health Ризик од погрешна дијагноза: Ова се ситуации кога е добро да се...

Ризик од погрешна дијагноза: Ова се ситуации кога е добро да се побара мислење од друг лекар

250
0

Ризик од погрешна дијагноза: Ова се ситуации кога е добро да се побара мислење од друг лекар

Кога станува збор за големи здравствени одлуки, експертите велат дека второто мислење од лекар може да биде добредојдено.

Според клиниката Мајо, овој потег може да го намали ризикот од погрешна дијагноза за 50 отсто, пишува bestlifeonline.com .

Тие наведуваат и дека нивната студија покажала дека секој петти пациент слуша поинаква дијагноза кога бара второ мислење.

Еве во кои ситуации лекарите ве советуваат да побарате мислење од друг лекар:

Ситуацијата не се подобрува

Вашиот лекар ви дал различни лекови, но состојбата не се подобрува или се влошува, но лекарот не наредил дополнителни испитувања за да се разгледаат други третмани.

Според др. Според Кристофер Холингсворт, хирург од Њујорк, ова може да биде ситуација во која можеби ќе сакате да посетите друг лекар.

Може да биде дека има некоја неоткриена состојба што ги предизвикува проблемите. Тој наведува и дека истото важи и за ситуацијата кога сè уште чувствувате болка по некоја процедура.

Ви е дијагностицирана ретка болест

Постојат околу 7.000 ретки болести кои влијаат на околу 30 милиони луѓе само во Америка, а студиите покажуваат дека овие состојби често се погрешно дијагностицирани.

Студија од 2014 година покажа дека луѓето со ретки болести посетуваат во просек 7,3 лекари и чекаат во просек пет години откако симптомите ќе се појават да добијат соодветна дијагноза.

Според др. Карла Робинсон, второто мислење на лекарот е секогаш добредојдено доколку имате ретка болест бидејќи некои се уште не се доволно истражени, а бидејќи лекарот може ретко да се сретне со нив, можеби ќе му биде потешко да ги препознае симптомите.

Ви треба операција

Ако се работи за ризична процедура, како што е трансплантација на органи, операција на мозок или срце и операција на дебелото црево, радиологот Бен Пакстон смета дека е мудро да се побара второ мислење. Бидејќи овие постапки се сериозни и опасни, имањето неколку мислења од различни експерти може да ви помогне да донесете одлука.

Страдате од хронична болка

Дијагностицирањето и лекувањето на хронична болка може да одземе време и комплицирано, вели Пакстон.

Хроничната болка може да има негативно влијание врз животот, а доколку не помине, добро е да побарате мислење од втор лекар.

– Важно е да се истражат сите опции за третман пред да се одлучите за каква било долготрајна терапија – додава Пакстон.

Вашата дијагноза бара мислење од специјалист

Сите лекари се добро запознаени со здравјето на луѓето и различните болести, но некои состојби бараат грижа од специјалисти како кардиолози, ендокринолози или гастроентеролози кои знаат многу повеќе за одредена област, па подобро ќе ја разберат вашата состојба и како да ја третираат.

– Докторот за итна помош може да советува операција како решение за дислокација на рамото, но ортопед кој е специјализиран за проблеми со рамото може да има поинакво мислење – вели Робинсон.

Извор: bestlifeonline.com

Претходна објаваМесто заробено во минатото прогласено за најубаво село на светот
Следна објаваПРОЈА СО КАШКАВАЛ која останува свежа три дена (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име