Дома World destinations Рид на крстови: Мистично место на кое не можат да му одолеат...

Рид на крстови: Мистично место на кое не можат да му одолеат ниту најголемите атеисти

283
0

Рид на крстови: Мистично место на кое не можат да му одолеат ниту најголемите атеисти

Не само што е симбол на пркос, туку и Ридот на крстовите во Литванија е и место за аџилак. На не толку висока надморска височина има повеќе од 100.000 крстови, а на многу од нив можете да видите бројаници, така што на ветрот тие произведуваат, за многумина дури и сенишни звуци.

За време на востанието од 1831 година, започна оваа необична традиција, која го достигнува својот врв во 60-тите години на минатиот век, и покрај екстремно религиозно нетолерантната советска влада. Во текот на ноќта, локалното население се осмелило да постави крстови токму тука, а нивните угнетувачи биле крајно бесни поради тоа.

Ридот на крстовите се наоѓа во близина на градот Јургаичијаи, на околу 10 километри северно од литванскиот град Шијаулиаи, и е место кое често го посетуваат туристи и аџии.

Во текот на 60-тите и 70-тите години на минатиот век, се применуваа строги казни за секој кој ќе биде фатен оставајќи крст овде. Сепак, тоа не спречи многу Литванци да продолжат да го прават тоа.

Денеска и секој посетител има право овде да остави крст, но чија големина не смее да ја надмине пропишаната големина. И претприемничките локални жители во близина на Ридот на крстовите, исто така, продаваат Распенија направени од дрво. Посетителите можат да користат и фломастери за да го напишат своето име, молитва или желба на крстот, пред да го залепат во земја.

Големи и мали, скапи и евтини, дрвени и метални, сите крстови што се гледаат овде се посветени на некого. Тие се сметаат за ремек-дела на народната уметност. Има и некои спомен-обележја на покојникот, па се обележани со цвеќиња, фотографии или други спомени, а на нив најчесто можете да прочитате некоја емотивна порака.

Традиционалните литвански koplytstulpis се дрвени скулптури, на врвот на кои има мал покрив. Овде можат да се видат и меѓу бројните крстови, како и величествените фигури на Тажниот Христос. Некои од крстовите се посветени, додека некои се своевиден спомен. Многу од нив се поставени во спомен на луѓето депортирани во Сибир, а може да се види и крст, кој е спомен на жртвите од 11 септември, како и на многу Украинци кои беа убиени за време на руско-украинскиот конфликт.

Патеката од ридот води до модерна капела, од каде што има совршен поглед на Ридот на крстовите.

Многу легенди се поврзани со оваа необична вест. Некои локални жители тврдат дека таму се скриени телата на воини убиени во текот на 14 век, додека други се колнат дека таму се духовите на монасите. Сепак, многу поверојатно е дека во текот на претхристијанскиот период местото се користело за богослужба.

Во близина има и манастир, каде живеат десет монаси од фрањевскиот ред. Изграден е зад ридот помеѓу 1997 и 2000 година.

Фото:EPA/VALDA KALNINA

Претходна објаваПредјадење за Велигденската трпеза: Јајца полнети со вкусен фил
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 10 АПРИЛ! Близнаците ќе започнат забранета романса, а еве кој треба да внимава што потпишува!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име