Дома Здравје Решете го проблемот со полицистични јајници со правилна исхрана

Решете го проблемот со полицистични јајници со правилна исхрана

1004
0

ПЦОС (синдром на полицистични јајници) станува чест здравствен проблем кај жените. Познато како цисти, ова нарушување било возможно само по 25-годишна возраст.

Но сега, дури и млади жени во нивните 20-ти страдаат од синдром на полицистични јајници. Нездравата исхрана, недостатокот на физичка активност и лошите навики како пушењето и почестото консумирање алкохол влијаат на функционирањето на репродуктивниот систем.

За да се спречи ПЦОС, жените како и девојчињата мора да имаат физичка активност и да вклучуваат здрава храна. Храната богата со витамин Д може да ги намали проблемите со репродуктивното здравје, особено ПЦОС. Дури и омега-3 масните киселини се добри за жени кои имаат ПЦОС. Еве неколку намирници кои ќе ви помогнат со овој проблем.

Лосос

Овој вид риба е богат со омега-3 масни киселини и низок гликемичен индекс. Лососот не само што е здрав за срцето, туку и го подобрува уделот на андрогените хормони кај жените со синдром на полицистични јајници.

Зелена салата

Овие зеленчуци се здрави и хранливи. Отпорноста на инсулин е една честа причина за ПЦОС, така што зелената салата е здрава да ја вклучите во вашата исхрана.

Јачмен

Јачменот има низок гликемиски индекс и ниски масти. Нискиот гликемиски индекс ги намалува шансите за отпорност на инсулин и го победува ПЦОС.

Цимет

Покрај борбата против ПЦОС, овој ароматичен зачин може да го намали и нивото на инсулин во вашето тело и да помогне во намалувањето на вашата тежина.

Брокула

Оваа зелена суперхрана е богата со витамини, а содржи малку калории и низок гликемиски индекс. Брокулата е добра и во борбата против ракот.

Туна

Туната е многу хранлива риба бидејќи содржи омега-3 масни киселини и витамини кои се борат против ПЦОС кај жените.

Домати

Доматот има низок гликемиски индекс и е богат со ликопен. Покрај тоа, таа е храна против стареење која ви помага да изгубите тежина.

Јајца

Јајцата се здрави и се сметаат за суперхрана за жените. Јадете варено јајце без жолчка, бидејќи жолчката содржи многу холестерол, кој може да биде штетен за срцето.

Претходна објаваРецепт: Бело рижото со пилешко
Следна објаваШест совети како да го намалите отокот на нозете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име