Дома Твој Готвач РЕЦЕПТ ПО КОЈ СИТЕ ПОЛУДЕА: Како да го чувате грозјето во тегла...

РЕЦЕПТ ПО КОЈ СИТЕ ПОЛУДЕА: Како да го чувате грозјето во тегла за да не скапува, а вкусот да остане непроменет!

2997
0

Подготовка: Извадете ги бобинките од гроздовите и ставете ги во чинија, па добро измијте ги. Потоа наполнете чисти тегли со грозје до врвот. Потоа наполнете ја секоја тегла со вода до врвот, а во секоја тегла додадете по една лажица шеќер.

Теглите цврсто затворете ги со соодветни капаци.

Наполнете голема шерпа со вода, па во неја ставете ги теглите со грозје наопаку. Оставете да зоврие, а потоа вриете околу 5 минути. Потоа тргнете ја шерпата од оган и оставете сè добро да се излади.

Изладените тегли со грозје префрлете ги во оставата или на ладно и темно место. Не ги ставајте во фрижидер.

Вака подготвеното грозје може да се јаде по неколку дена, но ви препорачуваме да почекате постудени денови, за малку да се препуштите на овој незаменлив летен вкус.

Извор: youtube/Lekovite bilje

Google search engine
Претходна објаваВреме е да се врати позитивен поглед на светот
Следна објаваКефир е одличен за здравјето, дознајте зошто…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име