Дома Твој Готвач Рецепт: Лепињи со маслиново масло

Рецепт: Лепињи со маслиново масло

776
0

Рецепт: Лепињи со маслиново масло:

Меки лепчиња кои лесно се подготвуваат.

Состојки:

  • 400 гр брашно
  • 80 мл маслиново масло
  • 125 мл млака вода
  • 125 мл топло млеко
  • 20 гр свеж квасец
  • сол

Подготовка:

Растворете го квасецот во вода и млеко. Од смесата со квасецот и другите состојки замесете тесто и оставете го да отстои да нарасне додека не се удвои.

Расукајте го тестото и обликувајте ги лепињите. Печете на 200 степени 20 до 25 минути.

Испечените лепчиња премачкајте ги со мешавина од маслиново масло, ситно сечкан лук и магдонос.

Претходна објаваНе се сите мигрени исти, еве како да ги разликувате
Следна објаваПаметни начини за подобрување на вашата продуктивност секој ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име