Дома Твој Готвач Рецепт за најкремасти тестенина без грам сирење и путер…

Рецепт за најкремасти тестенина без грам сирење и путер…

385
0

Не мора да користите сирење или путер за да направите вкусни кремасти тестенини. Вие навистина не треба да користите и повеќе од едно тенџере …
Ви пишуваме рецепт за фини и сочни тестенини кои користат вегетаријански замени наместо класични млечни производи – растително млеко и прехранбен квасец, така што може да го консумираат и луѓе кои не јадат храна од животинско потекло.
Состојки за 2 до 4 лица:
450 грама тестенини,
600 мл зеленчукова вода од коцка,
600 мл бадеми или слично растително млеко,
400 грама шери домати,
40 грама свеж спанаќ,
2 лажици доматно пире,
1 кромид,
2-3 чешниња лук,
20 грама прехрамбен квасец,
сол и бибер по вкус,
маслиново масло,
Подготовка:

  1. Во големо тенџере, загрејте малку маслиново масло и промешајте го кромидот, исечен на мали парчиња. Пропржете околу три до пет минути.
  2. Додадете го исечканиот лук и доматното пире во тенџерето и варете уште три минути, мешајќи повремено.
  3. Додадете ги шери доматите и варете околу пет минути додека лушпата не почне да се одделува од доматите. Додадете сол и бибер по желба.
  4. Додадете зеленчукова вода , зеленчуково млеко и тестенините во тенџерето . Измешајте сè добро.
  5. Кога течноста врие , покријте го тенџерето, намалете ја температурата и оставете го да се готви на тивок оган околу десет минути, или додека тестенините не апсорбираат поголем дел од течноста од тенџерето.
  6. Потоа ставете го спанаќот во тенџерето и мешајте додека лисјата не овенат.
  7. На крајот на готвењето, додадете го квасецот во тенџерето и измешајте сè добро.
  8. Послужете ги топли со сезонска салата.
    Добар апетит!
Претходна објаваНе можете да избегнете стареење, можете да го забавите! (прв дел)
Следна објаваНе можете да избегнете стареење, можете да го забавите! (втор дел)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име