Дома Your Chef Рецепт за меки панцероти со јогурт (БЕЗ КВАСЕЦ)

Рецепт за меки панцероти со јогурт (БЕЗ КВАСЕЦ)

722
0

Рецепт за меки панцероти со јогурт (БЕЗ КВАСЕЦ)
Брза и вкусна вечера која ќе ја снема за 5 минути

Панцеротите се одлична идеја за брза вечера или појадок.

Сите видови пецива се секогаш омилен избор за појадок или вечера, па панцеротите се хит кај многу луѓе.

Најмеки благи кифлички (рецепт)

Компоненти:

2 чаши брашно
1 чаша јогурт
1 прашок за пециво
1 лажичка сол
1/2 лажичка шеќер
200 гр шунка
100 гр сирење
2 лажици сос од домати

Подготовка:

Замесете тесто со мешање брашно, јогурт, прашок за пециво, сол и шеќер.

Од смесата направете шест топчиња и оставете ги да отстојат 20 минути.

За тоа време подгответе го филот така што ќе ја изрендате шунката, па измешајте ја со сирење/кашкавал и сос од домати.

Кога ќе поминат 20 минути, секое топче израмнете го со сукало и направете круг од тестото, па на едната половина истурете го филот и преклопете ги притискајќи ги краевите со вилушка.

Можете да ги пржите во тава , така што ќе го загреете маслото и ќе ја пржите панцеротата да порумени, а потоа ќе ги ставите на салфетка за да се исцеди маслото.

Ако сакате да ги печете во рерна , оставете ги топчињата да одморат 30 минути пред да ги наполните, премачкајте ги со јајце и печете ги околу 20 минути во рерна што сте ја загреале на 200 степени

Претходна објаваАко сакате да ослабете, подгответе чај од магдонос! 8 правила кои МОРА да ги следите (РЕЦЕПТ)
Следна објаваДневен ХОРОСКОП за среда 22 февруари: Близнаци, партнерот одамна го изгуби трпението со вас, Водолија, Овенот не може да престане да мисли на вас

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име