Дома Your Chef Рецепт за вкусно Шеќерпаре

Рецепт за вкусно Шеќерпаре

1256
0

Рецепт за вкусно Шеќерпаре
Шеќерпаре, еден од најпопуларните десерти со сируп од шеќер, лесно се прави дома. Освен тоа, тајната на растурање на шеќерот во устата и впивање на сирупот, кој е многу економичен десерт, е добро да се прилагодат температурите на десертот и шербетот. Еве „Како да се направи Шеќерпаре?

Состојки:
2 јајца
125 грама путер
1 лажица масло
10 лажици гриз
1 лажица шеќер во прав
1 пакетче прашок за пециво
1 пакетче ванила
брашно додавајте да се замси помеко тесто

Самбали: турски колач без јајца и брашно


За сирупот:

4 чаши вода
3 чаши шеќер
половина лимон

Како да направите вкусен рецепт за шеќерпаре?
Прво одвојте ја жолчката од едно од јајцата.
Темелно измешајте ја белката од другото јајце, путерот, маслото, гризот и шеќерот во прав.
Додадете ванила и прашок за пециво.
На крајот додадете го брашното малку по малку за да добиете меко тесто.
Од тестото извадете парчиња со големина на јајце и ставете ги на плехот. Нанесете ја жолчката што сте ја одвоиле со четка и направете гребаница со задниот дел од вилушката.
Поставете ја рерната на 180 степени и загрејте ја малку, а потоа ставете го плехот во рерна. Кога убаво ќе заруменат извадете ги од рерната.
Во меѓувреме измешајте ги водата и шеќерот во тенџерето и почнете да го готвите сирупот. 10 минути откако ќе почне да врие, додадете сок од лимон во него. Откако ќе зоврие уште 5 минути, исклучете го огнот и оставете да се излади.
Кога ќе ги прелиете десертите со сирупот треба да биде топол. Треба да почекате и да помине првата температура на десертите. Откако ќе го истурите сирупот, почекајте да се стегне без да го покриете. Потоа можете да декорирате и послужите по желба.

Претходна објаваТри симптоми на стапалата кои може да укажуваат на проблем со црниот дроб
Следна објаваЧистењето уши со стапчиња може да биде минато

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име