Дома Твој Готвач Рецепт за брзи новогодишни шишарки кои изгледаат како да сте ги правеле...

Рецепт за брзи новогодишни шишарки кои изгледаат како да сте ги правеле цел ден

470
0

Чоколадните шишарки се совршена идеја за креативен празничен десерт

Сепак, оваа празнична сезона сакавме да пробаме нешто поинакво, креативно и необично, а во исто време вкусно и пријатно за око. Во оваа намера ни помогна блогерката Бојана Димитријевиќ која го сподели својот екстракреативен рецепт за чоколадни божиќни корничиња .

Кога би требало да го издвојам мојот омилен десерт што сум го направил, би ги издвоила празничните шишарки. Го сакам украсувањето, односно можноста на секој рецепт да му дадам свој личен шмек. Најмногу се радувам кога луѓето ќе ги препознаат моите напори, ни изјави блогерката Бојана.

Чоколадни шишарки – состојки:
150 гр мелени бадеми
150 гр мелени лешници (бадемите и лешниците по желба може да се заменат со бисквити)
100 гр стопено млечно чоколадо
1 голема лажица чоколаден намаз
1 голема лажица крем сирење
1 лажица листови од бадем
200 гр житарки за појадок, чоколадни чипови

Чоколадни шишарки – подготовка:
Измешајте ги сите состојки со рацете.
Оставете ја смесата 15 минути да се стегне, а потоа поделете ја на 12 топчиња. Секоја топка обликувајте ја во форма на конус.
Наредете ги чоколадните чипови во круг, од долу нагоре. Се оставаат околу половина час за да се исцедат и се стегнат, а на крај посипете со шеќер во прав за вистински зимски впечаток.

Чоколадните корни се совршена идеја за креативен празничен десерт
(Фото: Instagram@Bojana DM)
Чоколадните шишарки ги најдовме на профилот на njeja_zena_za_sva_vremena.

Претходна објаваДали знаевте дека може да бидете алергични на настинка? Препознајте ги можните симптоми
Следна објаваЧај од анасон: Помага при варење, воспаление и ги ублажува менструалните болки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име