Дома World destinations РАЈОТ НА ЗЕМЈАТА: Топ 10 најубави плажи на светот! (ФОТО)

РАЈОТ НА ЗЕМЈАТА: Топ 10 најубави плажи на светот! (ФОТО)

580
0

Уживајте во глетката…Уживајте во погледот на прекрасните, тивки плажи полни со зеленило и палми, кои со кристално чиста зелена или сина вода, претставуваат рај за сите посетители.

Сејшели

Една од најзначајните плажи со светло розев песок е Anse Source d’Argent на островот Ла Дигу и е една од 115-те компоненти на овој архипелаг во Индискиот Океан. Тиркизната вода е релативно плитка и е заштитена од океанските бранови со гребен.

Сејшели

Малдиви

Малдивите се наоѓаат југозападно од Шри Ланка и се сочинети од 1.102 острови групирани во 26 атоли. Чистата сина вода е она што најмногу ги фасцинира посетителите.

Малдиви

Бора Бора

Ова е еден од волшебните острови на Француска Полинезија во Јужниот Пацифик. Долга е само 29 километри и лежи во заштитена лагуна, граничи со бели песочни брегови. Бора Бора го доби прекарот „романтичен остров“ благодарение на затскриените плажи, мирната атмосфера и интимните хотели.

Бора Бора

Навагио, Закинтос

Песочната плажа Навагио, помеѓу високи карпи, се смета за една од најубавите – не само во Грција, туку и низ целиот свет. Ова не само поради неговата живописна локација, туку и поради кристално чистата вода што го опкружува овој дел од островот, а која привлекува многу туристи секој ден. Тука може да стигнете само по море, со еден од патничките бродови. Дополнителна атракција е остатокот од бродот Панајотис напуштен на песок.

Навагио, Закинтос

Плаја де Амор, Мексико

Плажата на љубовта се наоѓа на островот Мариета, на западниот брег на Мексико. До неодамна беше затворен за туристи и во моментов ги привлекува сите со својата необична позиција во кружниот кратер. Интересно е тоа што формата не е ефект на природен облик, туку остаток од американските тестови за бомбардирање извршени на островот во почетокот на 20 век. Во моментов има природен резерват, а за да стигнете до плажата мора да имате посебна дозвола.

Плаја де Амор, Мексико

Бела плажа, Филипини

Кристално чиста вода и беспрекорен бел песок – ова се двете карактеристични одлики на оваа живописна плажа. Нема премногу кафулиња и ресторани, така што плажата не е преполна како другите места на островот, каде што туристичката инфраструктура е поразвиена. Совршено место за одмор.

Бела плажа, Филипини

Ланика Хаваи

Палми кои ја красат плажата со бел песок, бујни тропски растенија и дневно убаво време е она што го прави Ланикаи една од најубавите плажи на Хаваите. Брегот е заштитен од околниот корален гребен, што ги прави сурферите помирни. Водата е секогаш длабока и зелена, така што прави совршен пејзаж за слика како од разгледница.

Хаваи

Островот Фрејзер Австралија

Сместен во сончевиот Квинсленд, 259 километри северо-источно од Бризбејн, островот Фрејзер е најголемиот песочен остров во светот и дом на прекрасни плажи. Се наоѓа на списокот на светско културно наследство на УНЕСКО и е сон на екологист со 1.664 квадратни километри недопрен природен рај. Дождовни шуми со дрвја стари 1.000 години, кои никнуваат од песок.

Австралија

Сент Бартс

Еден од многуте острови во Карипското Море, Сент Бартс ги купува посетителите со мешавина од француски шик и релаксација на островот. Со прекрасни затскриени плажи, добра француска кујна и грандиозни хотели, овој тропски рај е популарен кај членовите на светскиот џет сет. Островот е долг 13 километри и се граничи со 20 плажи и мали заливи за пливачите и љубители на сонцето, прекрасна вода и бел песок.

Сент Бартс

Смоква Залив Кипар

Заливот на смокви е најубавата плажа на Кипар, и трета во светот. Името го добила по смоква која е во близина од 17 век. Покрај чиста вода и ситен песок, оваа плажа нуди многу барови, кафулиња и ресторани на плажа. Плажата се наоѓа во Протарас, за која велат дека е идеална за семеен одмор.

Кипар


Претходна објаваНеделен хороскоп…
Следна објаваКако изгледа најубавата жена на светот!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име