Дома Life Растение кое го чисти воздухот во вашиот дом

Растение кое го чисти воздухот во вашиот дом

271
0

Растение кое го чисти воздухот во вашиот дом


Spathiphyllum е еден вид парадокс во светот на растенијата – од една страна, тој е отровен, а од друга, неговите својства покажуваат многу корисен ефект врз здравјето.

Поради своите спектакуларни лисја и украсни цвеќиња, тој е одлична декорација на просторијата. Spathiphyllum е несомнено едно од оние растенија што треба да се најдат во секој дом. Не секој е свесен дека дури и во нашите четири ѕида сме изложени на штетни токсични соединенија. Ова незабележливо растение во домот може значително да го намали нивното влијание врз телото. Покрај тоа, Spathiphyllum е исклучително ефикасен, што зборува за него како украсно растение.

Босилекот е прекрасно растение кое го подига имунитетот, научете да го користите

Какви својства има Spathiphyllum?
Spathiphyllum е еден вид филтер. Како што беше потврдено од студиите спроведени од експерти од НАСА, ова незабележливо домашно растение совршено се справува со апсорпцијата на токсичните соединенија што лебдат во воздухот. Некој може да рече: „Мојот дом е чист, без штетни материи“. Ништо не може да биде попогрешно. Отровите, меѓу другото, се појавуваат во пластиката, боите, некои лепила, ткаенини или козметички производи, а тие не недостасуваат во ниту еден дом. Дури и ако нивната концентрација е мала, долгорочната изложеност на штетни фактори може да има многу штетно влијание врз здравјето. Меѓу испарливите токсини што влегуваат во воздухот, неопходно е да се споменат:

ксилен,

бензен,

формалдехид, т.е. формалдехид,

амонијак,

трихлороетан.

Нивната прекумерна акумулација доведува до појава на многу непријатни симптоми кои вклучуваат: вртоглавица и главоболка, чувство на општа слабост, иритација на слузокожата на горниот и долниот респираторен тракт, повраќање, дијареа, оток и отежнато дишење.

Spathiphyllum има природна способност да го апсорбира секое од овие соединенија. Покрај тоа, ова необично растение може да ги неутрализира спорите на мувлата (затоа Spathiphyllum особено се препорачува за луѓе кои страдаат од алергии) и го навлажнува воздухот, што особено го цениме во грејната сезона. Исто така, невозможно е да не се спомене дека овој цвет ефикасно ја апсорбира и зрачењето што го испуштаат електронските и електричните уреди, па затоа вреди да го ставите во просторија со телевизор и компјутер. Сепак, не може да се занемари дека Spathiphyllum е отровно растение, поради содржината на нерастворлив калциум оксалат. Голтањето мал дел може да предизвика иритација на хранопроводникот и грлото, тешкотии при голтање, гадење и повраќање. Поради оваа причина, треба да бидете внимателни кога во куќата има мали деца и домашни миленици.

Одгледувањето растенија во саксии често е доста предизвик. За среќа, еден од најлесните за одгледување е токму цветниот Spathiphyllum. Не е особено потребна грижата, ниту пак обезбедувањето оптимални услови за раст на растенијата. Spathiphyllum треба да се стави на место што не е многу сончево, по можност во делумна сенка. Важно е фабриката да биде лишена од директен пристап до сонцето. Минималната температура што треба да биде во просторијата е 15 степени Целзиусови. Цветот не треба да се сече. Може да се исечат само обраснати цвеќиња или суви лисја. Размножувањето Spathiphyllum (кога растението ќе достигне значителна големина) се врши со делење.

Spathiphyllum исто така не е особено баран во однос на наводнувањето. Треба да се запомни дека ова растение сака влажна подлога, па ако горниот слој се исуши, треба да го напоите растението. Во лето Spathiphyllum треба да се напои три или четири пати неделно, во другите месеци – двапати неделно. На секои 14 дена, наводнувањето треба да се комбинира со хранливо течно ѓубриво.

Spathiphyllum не е многу баран, сепак, се случува растението да не сака да цвета. Кафеавите или жолтите лисја се сигнал дека цветот е изложен на премногу сончева светлина. Ако листовите се исфрлени, потребно е веднаш да се надополни водата. Ако Spathiphyllum не цвета, тоа значи дека почвата не е доволно плодна.

Ова е исто така совршено растение за подарок.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 2 ФЕВРУАРИ! Биковите очекуваат прекин на работата, Лавовите нема да добијат поддршка од партнерите, а еве кој се вплеткува во афера!
Следна објаваГастритис причини за појава, симптоми, дијагностика и третман

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име