Дома Health РАК НА КОЖАТА НАЈЧЕСТО СЕ ПОЈАВУВА НА 2 МЕСТА

РАК НА КОЖАТА НАЈЧЕСТО СЕ ПОЈАВУВА НА 2 МЕСТА

778
0

РАК НА КОЖАТА НАЈЧЕСТО СЕ ПОЈАВУВА НА 2 МЕСТА

Симптомите на рак на кожата зависат од типот – карцином на базалните клетки се развива кај пациенти кои редовно биле изложени на сонце, но ракот е бел, изгледа дека има „восочна“ површина или изгледа малку потонато. 

Исто така, можно е површината на кожата да биде црвеникава, раната да не зарасне или да зарасне и потоа повторно да се отвори.

Сквамозен карцином се јавува таму каде што кожата е веќе оштетена, па површината е груба, местото е тврдо и може да дојде до крварење.

Околу половина од меланомите започнуваат со нова бенка која не изгледа нормално – често има нерамни рабови, не е симетрична и има различни бои на неа. 

Меѓутоа, меланомот може да се прошири и на други делови од телото и потоа може да предизвика различни симптоми кои не ги поврзуваме со рак на кожата.

Ако ракот е во близина на белите дробови, може да има чувство на тешкотии во дишењето, како што е отежнато дишење што го доживуваат пациентите со корона вирусот. Меланомот може да предизвика и проблеми како што се главоболки или проблеми со видот. 

ЛЕЧИ АФТИ, КАНДИДА, КАШЛИЦА! Пијте чај од ова РАСТЕНИЈА секоја вечер ПРЕД СПИЕЊЕ, ќе бидете позитивно изненадени!

Многу е важно да се следат сите промени на телото и доколку забележите нешто што наликува на опишаните дамки, дамки или бенки, задолжително посетете лекар. 

Според статистичките податоци, меланомот најчесто се јавува на нозете кај жените, а на грбот кај мажите. Многу поретко, ракот на кожата ќе се појави на оние делови од телото кои се добро заштитени од сонце – на пример, на скалпот, но и тоа не е исклучено.

Претходна објаваПРЕДЛОГ РУЧЕК: Грашок и компири со ќофтиња
Следна објаваПостојано подуени и троми? Со неколку ЛЕСНИ трикови ќе се издувате како БАЛОН

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име