Дома Health Пченката позитивно делува на МНОГУ тегоби, а поради нејзиното дејство особено се...

Пченката позитивно делува на МНОГУ тегоби, а поради нејзиното дејство особено се препорачува за постарите

306
0

Пченката позитивно делува на МНОГУ тегоби, а поради нејзиното дејство особено се препорачува за постарите
Храна која го зајакнува нервниот систем, ја зголемува енергијата и штити од вируси

Некои ја користат пченката како житарки и зеленчук, а некои како ужина.

Во секој случај, стручњаците велат дека оваа храна го полни телото со енергија, штити од вируси, но придонесува и за здравјето на срцето и крвните садови.

Пченката се смета за храна која е лесно сварлива и богата со хранливи материи, а е и одличен извор на градежни материјали.

Поединци веруваат дека пченката го оптоварува организмот со вишок калории, што е сосема неточно, бидејќи е богата со јаглени хидрати и малку маснотии, па затоа е добар извор на енергија.

Палента од рерна со зеленчук и јајца


Освен што се користи како брашно за разни печива, пченката често се користи и како зеленчук во форма на додатоци во исхраната и има многу благотворно влијание врз здравјето поради своите корисни состојки. Јадењата со пченка се вкусни и здрави во речиси сите облици и комбинации.

Зрното пченка има најголемо микроб, кое содржи голем процент на масти и шеќер. Произведува висококвалитетно масло, богато со витамини А, Ц и Е и незаситени масни киселини. Маслото се препорачува како лек за прогресивна сенилна атеросклероза, бидејќи го намалува нивото на холестерол и доволно е да се користат 20 g масло дневно како додаток на редовната исхрана.

Пецивата со пченка и пченкарно брашно имаат корисен ефект врз здравјето кога станува збор за Алцхајмерова болест, анемија, бронхитис, депресија, дијабетес, зајакнување на нервниот систем, метаболички нарушувања, неплодност, болести на крвните садови, остеопороза, ревматизам, намален апетит, срцеви заболувања, проблеми со мочниот меур, уринарниот тракт, холестеролот и бубрезите.

Лек за срцето и мозокот


Придонесот на пченката за здравјето на срцето и крвните садови не е само во високата содржина на диетални влакна кои го уништуваат покаченото ниво на холестерол, туку и во значителни количини на фолна киселина, витамин Б3 и магнезиум кои го штитат кардиоваскуларниот систем. Пченката е богата со витамин Б1, кој обезбедува речиси една третина од дневните потреби на нашето тело, а исто така игра важна улога во правилното функционирање на мозокот.

Моќен антиоксиданс


Иако важи правилото дека сировиот зеленчук е поздрав од варениот, пченката не спаѓа во таа група. Имено, американските истражувачи откриле дека при термичка обработка на пченката, готвење или печење се ослободуваат молекули со антиоксидантна активност, што го зголемува нејзиното влијание врз здравјето.

Претходна објаваЕкспертите тврдат: Ова е најдоброто време од денот за кафе, а НЕ е утро!
Следна објаваНе ви треба салон за убавина: Подмладете се со природна МАСКА за лице која ГО ЕЛИМИНИРА заморот и стресот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име