Дома Health Псоријаза реагира на ладно време, како да се избегне влошување на болеста

Псоријаза реагира на ладно време, како да се избегне влошување на болеста

820
0

Псоријаза реагира на ладно време, како да се избегне влошување на болеста

Зимското време, првенствено поради сувиот воздух се фаворизира псоријаза, може лошо да влијае на симптомите и да ги влоши.

Псоријаза е автоимуна, хронична болест која се манифестира со промени во форма на плускавци, црвенило, наслаги и лупење на површината на кожата. Повеќе од 125 милиони луѓе ширум светот страдаат од оваа болест. Во Србија скоро 130.000 луѓе имаат псоријаза, од кои речиси 15.000 се деца под 18 години.

Псоријаза и сува кожа, влијание врз текот и прогресијата на болеста.

Псоријаза е болест со променлив и не секогаш предвидлив тек , а на неа влијаат надворешни влијанија, заедно со бројни фактори кои влијаат на секој човек поединечно. Зимата е сезона која може многу да ги влоши симптомите на оваа болест. Во текот на зимата го заробуваме сув воздух, просториите се помалку проветрени, луѓето се помалку хидрирани, носат тешка облека за да се загреат… Сето ова може да ја влоши псоријазата.

Сувиот воздух го фаворизира сушењето на кожата, што исто така може да предизвика појава на бактерии. За да ја задржите доволно влагата во кожата, користете неутрални лосиони за тело кои не ја иритираат веќе оштетената кожа, како и средства за чистење без парабен, со совет од стручно лице.

Псоријаза „не сака“ хидратација

Хидратацијата на кожата треба да се одржува на високо ниво во студените месеци. Ова се однесува пред се на доволен внес на течности во телото, од каде што кожата ќе се „засити“. Се препорачува да се пијат два до три литри вода дневно. Не заборавајте дека течноста добивате и од храна и други пијалоци, но пожелно е тоа да биде првенствено вода, со што помалку сок и газирани пијалоци.

Користете навлажнувачи во просториите во кои поминувате најмногу време, како што се дневната соба или спалната соба. Ова создава посоодветна средина за чувствителна кожа.

Грижете се за гардеробите

Зима е, ладно ни е, па разбирливо е дека треба да носиме што повеќе топла облека. Меѓутоа, ако страдате од псоријаза, најдобро е да се облекувате слоевито. Слојот најблиску до вашата кожа треба да биде направен од памук, мек материјал што дише, кој не гребе или чеша и е хипоалергичен.

ЧУВАЈТЕ ГИ БУБРЕЗИТЕ НА ВРЕМЕ: Почестата конзумација на оваа храна го намалува ризикот од развој на…

Намалете го стресот

Празници, крај на годината, зима, дополнително внимание зад воланот или кога шетаме, секојдневни обврски и проблеми… Сето наведено го зголемува стресот. Бидејќи псоријаза е исклучително чувствителна на зголемени нивоа на стрес, обидете се да влијаете на тоа на сите начини. Не претерувајте со храна и пијалоци, не натрупувајте обврски. Повремено правете релаксирачки вежби ако седите премногу пред компјутер, опуштете се со медитација или јога и вежбајте вежби за дишење.

Совети за туширање

Кога се миете, користете хидратантно средство за чистење наместо непроверени или агресивни сапуни. Избегнувајте парфимирани сапуни. Честото туширање и избрзаното сушење може дополнително да ја исушат кожата. Ако можете, наместо туш изберете када и намалете ја температурата на водата, одржувајте ја млака. На овој начин ќе се ослободите од наслагите на нечистотија на кожата, ќе ја намалите можноста за сушење и лупење, но и ќе ја задржите доволно влажноста во кожата.

Бидете активни и вежбајте

Редовната физичка активност влијае на појава или влошување на псоријазата на неколку начини. Не дозволувајте студеното време да ви пречи на вашата прошетка или вежбање. Колку сте поактивни, толку подобро вашето тело и ум се чувствуваат, побалансирани, посамоуверени и порасположени. Облечете се добро и не се откажувајте од вежбање или одење, притоа следејќи ги советите за гардероба.

Претходна објаваЧУВАЈТЕ ГИ БУБРЕЗИТЕ НА ВРЕМЕ: Почестата конзумација на оваа храна го намалува ризикот од развој на…
Следна објаваСИНУЗИТИС: СОВЕТИ ЗА ПРИРОДНО ОЛЕСНУВАЊЕ НА СИМПТОМИТЕ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име