Дома Здравје Псоријаза: Причина, симптоми и како да го третирате овој непријатен проблем со...

Псоријаза: Причина, симптоми и како да го третирате овој непријатен проблем со кожата?

599
0

Псоријазата е автоимуна кожна болест која е доста честа појава, а точната причина за нејзиното појавување не е позната. Тоа предизвикува клетките на кожата да се размножуваат десет пати побрзо од вообичаеното, што потоа предизвикува подигнати површини на кожата, слични на мали плускавци, како и чешање и различна боја на кожата.

За лекување на псоријаза се користат различни креми или масти пропишани од лекар.

Што е псоријаза?
Псоријазата е кожна болест која предизвикува воспаление на кожата, а може да се препознае по промените на кожата, односно делови од кожата ќе бидат со различна боја, црвена или розова и ќе бидат покриени со рани. Постојат неколку видови на псоријаза, од кои најчест е псоријазата на плаки, каде што на кожата се појавуваат лушпести наслаги. Плаките се видливи промени чиј дијаметар е поголем од 10 милиметри, а се издигнати над кожата.

Што предизвикува псоријаза?
Точната причина за оваа состојба не е позната, но се знае дека се работи за автоимуна болест , односно состојба кога имунолошкиот систем ги заменува здравите клетки со туѓо тело, а како резултат на тоа се создаваат промени на кожата. Подеднакво, тоа е најчесто состојба која се пренесува генетски, односно родителите може да ја пренесат псоријазата на своите деца, додека во некои случаи може да прескокнат генерации.

Влошувањето на псоријазата може да биде предизвикано од различни фактори, кои ќе бидат различни за секоја личност. Тие вклучуваат стрес , одредени инфекции, повреди како што се исеченици, одредени лекови или промени во температурата на телото, како зима или лето, што ќе влијае на повеќе црвенило или плаки.

Кои се симптомите на псоријаза?
Луѓето кои ја имаат оваа состојба ќе имаат фази кога промените на кожата ќе бидат поизразени, но и фази кога ќе бидат едвај забележливи. Првите знаци на псоријаза се мали испакнатини кои се лупат. Псоријазата може да се препознае по:

осип или испакнатини на кожата

различни делови на кожата

површина која лесно ќе се лупи и испукана кожа

чешање

болки во зглобовите при псоријатичен артритис

Псоријазата може да се појави насекаде на кожата, но најчестите промени ќе се забележат на лактите и колената, лицето, скалпот, ноктите, гениталиите, долниот дел на грбот или дланките и стапалата. Исто така, често само мал дел од телото ќе биде покриен со црвенило. Важно е да се напомене дека псоријазата не е заразна и не може да се пренесе со контакт со лице кое ја има.

Како се дијагностицира псоријазата?
Псоријазата ја дијагностицира дерматолог кој може да ја погледне кожата на пациентот и да поставува различни прашања за самата состојба. Во некои случаи, ќе биде неопходна биопсија на кожата.

Како се лекува псоријазата?
Не постои лек за псоријаза бидејќи тоа е хронично заболување на кожата, што значи дека симптомите може да доаѓаат и да си одат. Сепак, постојат голем број на лекарства и креми кои ги ублажуваат симптомите и го забавуваат развојот на нови клетки на кожата. Кератолитици најчесто се користат за отстранување на лушпите од кожата, а може да се користат и кортикостероиди , а важно е да се земаат и витамин Д, цигнолин и локални ретиноиди и одредени креми кои содржат висок процент на уреа , препорачани од лекар исто така може да помогне.

Псоријазата е кожна болест предизвикана од гени и надворешни влијанија. Може да се препознае по чешање, различна боја на кожата и испакнатини на кожата. Тоа е хронично заболување чии симптоми може од време на време да се влошат. Се лечи со разни креми, како и витамини пропишани од лекар.

Претходна објаваОвие пијалоци најефективно го чистат црниот дроб и ги топат мастите
Следна објаваЈадењето сурови јајца – дали е корисно или штетно?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име