Дома Психолошки совети Психолог од Финска откри 3 работи кои ФИНЦИТЕ никогаш не ги прават

Психолог од Финска откри 3 работи кои ФИНЦИТЕ никогаш не ги прават

317
0

Финска е најсреќната земја во светот петта година по ред, според неодамнешното истражување, а многумина се прашуваат зошто.

Според извештајот за 2022 година, луѓе од 156 земји одговарале на прашања за нивниот живот, а некои од факторите земени предвид биле социјалната поддршка, очекуваниот животен век, дарежливоста и отсуството на корупција.

Психологот Френк Мартела вели дека луѓето често го прашуваат зошто Финците се толку задоволни од својот живот, а тој одлучил да сподели три работи кои припадниците на оваа нација никогаш не ги прават.

Не се споредуваат со соседите

Во Финска постои позната реплика од еден поет: „Не се споредувај со другите и не се фалете со својата среќа“, а тие дефинитивно го сфаќаат сериозно.
Мартела вели дека еднаш на улица видел еден од најбогатите луѓе во земјата како го турка својот син во количка до трамвајската станица, без разлика што има пари и за количката и за возачот, едноставно решил вака.

Значи, секој се однесува како обични луѓе и секој си поставува свои стандарди, без разлика колку се успешни другите или што поседуваат.

Тие не ги земаат несериозно придобивките од природата

Според едно истражување од пред неколку години, дури 87% од Финците веруваат дека природата е многу важна бидејќи им дава мир, им ја враќа енергијата и им овозможува да се релаксираат. Многу е блиску до многу луѓе, бидејќи зеленило има и во големите градови.

Една специфична работа се однесува на одморите, бидејќи вработените во Финска имаат право на четири недели летен одмор и една недела зимски одмор, па многумина го користат летниот одмор за да излезат во природа и да се исклучат од мрежата.

Тие не се сомневаат во другите, имаат доверба

Статистиката покажува дека луѓето се посреќни кога има поголем степен на меѓусебна доверба во една земја, а тоа важи и за чесноста и интегритетот.

Експериментот „изгубен паричник“ од минатата година покажа дека во Хелсинки 11 од 12 паричници се вратени на нивните сопственици. Финците ја ценат искреноста и сосема е веројатно дека некаде ќе го најдете она што сте го заборавиле, односно дека никој нема да ви го украде.

Тоа го покажува и фактот што многу деца сами се возат во јавен превоз и си играат на отворено без надзор.

Извор: CNBC

Претходна објаваНедостаток на железо во крвта: 7 необични симптоми кои може да укажуваат на анемија
Следна објаваБисквитна торта (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име