Дома Psychological advice Психолог: Како да смирите вознемирено дете

Психолог: Како да смирите вознемирено дете

394
0

Психолог: Како да смирите вознемирено дете
Родителството не е безопасна работа, па затоа може да биде тешко да знаете што е правилно, а што не е да им кажете на вашите деца, особено кога нивните емоции се разнишани.

Во топлината на гнев, честопати сме во состојба да ги отфрлиме нивните чувства со надеж дека ситуацијата ќе се смири. Но, според експертите, огромна грешка е да му се каже на детето дека не смее да чувствува негативна емоција. Наместо тоа, има многу покорисни фрази што можете да ги користите за да ја смирите лошата ситуација.

Младинска агресија – што е прифатливо, а што не

Професорот Сем Вас, детски психолог кој е специјализиран за стрес, во интервју за „The Mirror“, сподели некои од најдобрите работи што еден родител може да му ги каже на своето дете.

  • Малите деца не реагираат на логиката бидејќи нивниот мозок не е доволно развиен. Затоа, кога ќе видите дете како се однесува негативно, размислете зошто тоа се случува: можеби тие се љубоморни на играчка на друго дете или се тажни што не можат да одат во парк. Тогаш е важно да му помогнете „да стави етикета“ на таа емоција, да ја препознае и да стане посвесен за себе. Ефективното нешто што треба да направите е да ја потврдите препознаената емоција, да им ја објасните и да се обидете да го употребите нивниот јазик – истакнува Сем.


Емоциите обично се „произведуваат“ прилично ниско во мозокот, токму на врвот на ‘рбетниот мозок. Овој процес на опишување на емоциите и стекнување самосвест помага емоцијата да се прошири во јазичните и аналитичките центри на мозокот.

– Важно е родителите да користат фрази кои не се осудуваат, велејќи „ми се чини дека така се чувствуваш и знаеш дека е во ред“ – нагласува Сем.

Направена е студија, во форма на анкета, која е дадена на возрасни, а во неа има слика на скала. Објаснето е дека луѓето на врвот на оваа скала се оние кои имаат целосна контрола над сè што се случува во нивните животи: каде живеат, каква работа работат итн., а луѓето на дното на скалата немаат контрола над ништо. тоа се случува, тие не можат да изберат каде ќе живеат, не можат да изберат што ќе прават. Потоа, од испитаниците беше побарано да наведат каде се гледаат себеси на вагата. Оние кои се видоа себеси на дното на скалата беа многу вознемирени.

  • Да се ​​биде надвор од контрола е стресно за сите. И секогаш кога размислувам за ова, секогаш помислувам „ох боже, кутри деца“. Затоа што како дете немате контрола над многу работи во вашиот живот. Најдобар пример за тоа се бесот, т.е. бесни напади, на пр. при купување во продавница. Не бараа да одат до продавница, не знаат зошто се таму, не знаат колку долго ќе останат – едноставно кажано, немаат апсолутно никаква контрола врз тоа што се случува – вели Вас, а пренесено. од „Mirror.uk.com“.

Предупредувачки знаци на тинејџер во неволја

Користејќи го примерот на децата кои се вознемируваат додека пазаруваат, експертот објаснува дека родителите треба да кажат нешто како: „Гледам дека се чувствуваш фрустрирано/уморно/вознемирено – тоа мора да биде тешко“ и да разговараат со нив за нивните чувства додека поминуваат низ продавница.

Потоа, кога ќе се смират, можат да го префрлат разговорот на нешто друго.

Најдобро е, вели, да се гледаат работите од детски аспект.

Затоа е важно да им ги објасните емоциите и да ги научите да ги препознаваат и ценат уште на рана возраст – советува професорот Сем Вас.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 17 МАЈ! Овните оптоварени со обврски, Скорпиите имаат нестабилен љубовен живот!
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 18 МАЈ! Овенот сака НОВА ЉУБОВ, Близнаците подобрување на КАРИЕРАТА, а еве кој ќе има проблеми со бубрезите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име