Дома Психолошки совети Психологија на боите – влијанието на боите врз нашето расположение и емоции…

Психологија на боите – влијанието на боите врз нашето расположение и емоции…

332
0

Мислам дека на сите веќе им е јасно дека психологијата на боите постои и дека боите навистина влијаат на нашето расположение во емоции. Сепак, малку луѓе знаат дека боите влијаат и на апетитот, нивото на енергија, крвниот притисок, метаболизмот, па дури и предизвикуваат агресија!?
Многу психолози гледаат на терапијата со бои со скептицизам и истакнуваат дека наводните ефекти на бојата се претерани.
Сепак, боите имаат различно значење во различни култури. Истражувачите докажаа дека влијанието на бојата врз промените на расположението е во многу случаи само привремено. Меѓу оние кои навистина го забележуваат овој драматичен ефект на бојата врз расположението, се уметници и дизајнери на ентериер.


Употребата на бои во нашето опкружување преку таканаречената терапија со бои е од голема важност. Секоја боја одговара на една од главните области на енергија во телото. Користењето бои ви овозможува да го зголемите нивото на енергија, да го намалите апетитот и слично.

Еве како:


Црвена
Ова е бојата на моќта, страста и самодовербата. Експертите велат дека црвената боја го зголемува нивото на енергија во телото, го забрзува пулсот и циркулацијата и нè тера да се движиме повеќе. Купете црвена опрема за вежбање и гледајте колку се подобрува вашата мотивација поради напливот на енергија.
Портокалова
И оваа боја е поврзана со страст, но исто така и со задоволство и забава. Портокаловата боја влијае така што го подобрува расположението. Исто така, оваа боја го зголемува апетитот и помага при варење. Не е ни чудо што многу ресторани користат портокалова боја во ентериерот.
Жолта
Ова е бојата на среќата, имагинацијата, смеата и силата на волјата. Жолтата боја го стимулира умот и нè прави повнимателни. Експертите препорачуваат употреба на оваа боја при учење, и оние луѓе кои сакаат да станат поорганизирани.
Зелена
Зелената боја е поврзана со хармонија, рамнотежа, свежина, раст и мир. Оваа боја ви помага да се опуштите и ослободите од стресот. Ова е бојата на природата и, како таква, му помага на вашето тело да најде внатрешна рамнотежа. Обојте барем еден ѕид во вашата спална соба зелена за да се одморите подобро по стресниот ден.
Сина
Бојата на мирното небо и сините очи на бебе се поврзани со „тивка“ самодоверба, сочувство и невиност. Оваа боја го смирува умот и го релаксира телото.

Претходна објава7 здравствени проблеми кои се третираат со прополис…
Следна објаваНе можете да избегнете стареење, можете да го забавите! (прв дел)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име