Дома Психолошки совети Психички силно дете ги има овие три карактеристики: Тие се најголемиот успех...

Психички силно дете ги има овие три карактеристики: Тие се најголемиот успех на родителите!

181
0

Психички силно дете ги има овие три карактеристики: Тие се најголемиот успех на родителите!

Потребата да се „спасат“ децата во ситуации со кои можат сами да се справат е навистина излишна…

Постои цел список на работи што сакаме да ги знаат нашите деца.

Од основните, како што се миење заби и само-облекување, преку малку понапорните во форма на учење за училиште без надгледување. Сепак, покрај хигиенските и академските вештини, постојат и други важни фактори кои не треба да се занемарат. Тие се однесуваат на психичките вештини на вашето дете. Овие вештини се стекнуваат од рана возраст, и благодарение на нив, децата се пробиваат (или не) низ животот. Денес издвојуваме еден од нив, а неговото име е – отпор.

Кои се карактеристиките на отпорните деца?

Висок праг на самодоверба.

Отпорните (на живот) деца имаат исклучително висок праг на самопочитување. Тие сфаќаат дека животот е несовршен и дека не можат секогаш да сторат сè. Свесни дека нема да бидат секогаш победници, тие не тагуваат, ниту пак ги пренесуваат своите грешки и порази на себе. Да се ​​научи детето да биде такво, воопшто не е лесно. Пристапот треба да биде полн со емоции и поддршка. Кога детето ќе изгуби важна игра, важно е да ја пофалите неговата работа и да му дадете мотивација дека следниот пат сигурно ќе биде уште подобро, без оглед на конечниот исход. Целта е детето да ужива во активностите во кои учествува, а не да се задоволува исклучиво со победата.

Тие стекнуваат нови знаења преку борба.

Секој грижлив родител ќе биде среќен да му помогне на своето дете кога ќе види дека нешто му е тешко. Потребата да се „спасат“ децата во ситуации со кои можат сами да се справат е навистина излишна. Пораката што му ја испраќате на детето тогаш не е баш најдобрата – јас сум тука за тебе, мама ќе го стори тоа за тебе. За вас е секако многу полесно да запознавате други луѓе, сепак, ако го направите тоа на детско игралиште вие наместо вашето тригодишно дете, тоа никогаш нема да добие шанса да открие дали може само да го направи тоа. Децата кои не се осмелуваат повторно да пробаат нешто што никогаш пробале порано а не успеале, не се издржливи и подготвени за предизвиците низ животот.

Тие имаат вештини за решавање проблеми.

Кога се соочуваат со одреден проблем, децата во повеќето случаи им се обраќаат на родителите за помош. Сосема е во ред да помогнете, затоа што сте тука, но не како што тоа го прават повеќето родители. Не треба да ги решавате проблемите на вашето дете, но покажете му како да ги реши самостојно. Научите како да ги решава пречките самостојно. Tака ќе биде потребно време, бидејќи учењето е процес, но му овозможува на детето да дојде до решение. Децата се креативни и нивниот ум треба само да се отклучи.

Претходна објаваСите придобивки од слаткиот компир: Го зајакнува срцето, го намалува холестеролот и ризикот од дијабетес!
Следна објаваЗа викендот направете вкусен колач со лимон…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име