Дома Care and beauty Проширени пори на носот

Проширени пори на носот

320
0

Проширени пори на носот

Носот е дел од Т-зоната на лицето, каде што има повеќе лојни жлезди, а поради тоа кожата е и помрсна, се зголемува и има тенденција да ги затнува порите. Мозолчињата на носот се претежно комедони (црни и бели точки – црни точки), но тие исто така имаат тенденција да развијат нешто поголеми, воспалителни акни. Секако, можни се и потешки форми на акни, но тоа се случува поретко.

Проширени пори

Поради лојните жлезди, носот има голем број пори, кои се видливи и широки кај различни луѓе. Зголемените пори и митесерите се нештата што ги мачат повеќето луѓе во естетика. Многу големи пори се почести кај луѓето со потемна кожа . Лошата вест е што самите пори не можат да се стеснат, барем драстично или забележливо.

Големината на порите главно е одредена од генетиката, но неправилното ракување може да ја оштети кожата со уште повеќе проширување на порите. Агресивното стискање може да доведе до оштетување на колагенот кој ги зајакнува ѕидовите на порите.


Со редовна и правилна нега на кожата, можеме да ги одржуваме порите чисти, да спречиме понатамошно проширување и да создадеме мазен изглед на кожата. Според истражувањата, примарна причина за зголемени пори е лачењето на себум. Колку повеќе се лачи од лојните жлезди, толку се поголеми порите.

Затоа, таму полесно се сместуваат бактериите, мртвите клетки на кожата и нечистотијата. Препорачан и ефикасен начин е лекување на прекумерната маснотија на кожата. Ако не ги чистиме редовно порите, тие изгледаат поголеми!

Според истражувањата и заклучоците објавени во списанието British Journal of Dermatology, главниот фактор во големината на порите е количината на секреција на себум, а потоа следат полот и возраста.

Кај жените, големината на порите значително се зголемува за време на периодот на овулација на менструалниот циклус, но тоа немаше влијание врз интензитетот на акните, кои не беа поврзани со големината на порите, ниту кај мажите, ниту кај жените. Истражувањата несомнено покажаа дека количината на себум е пропорционално поврзана со големината на порите и дека третманот насочен кон регулирање на себум (намалување) може да се покаже како најефикасен против проширените пори.

Што се порите

Порите се мали отвори на фоликулите на косата, а во нив се наоѓаат лојните жлезди кои произведуваат себум (себум – маснотии), кој ја одржува влажноста на кожата. Кај некои луѓе, овие лојни жлезди се значително зголемени, што доведува до прекумерна маснотија на кожата. Поголемите пори полесно се затнуваат со мртви клетки на кожата, нечистотија и бактерии, што ги прави уште повидливи.

Порите на лицето најчесто се појавуваат во Т-зоната: нос, образи, брадата, каде што има најмногу лојни жлезди. Маснотиите и нечистотијата се акумулираат во порите, каде што се шират и бактериите. Комедонот може да се воспали и да се појават воспалителни акни. Факт е дека не можеме да се ослободиме од порите, но со соодветна грижа ги одржуваме чисти и го спречуваме нивното затнување и ширење.

Сув тип на кожа: Кај луѓето со сува кожа, порите во просек се помали, кожата не е склона на маснотии.

Стискањето и штипкањето не помага за заздравување, напротив, може дури и да наштети! Ова може да ја отстрани содржината, но порите сè уште ќе бидат видливи и кожата ќе биде иритирана. Порите може да се зголемат. Може да се појават и лузни.

Колку помалку ја допирате кожата, толку подобро бидејќи нема да носите бактерии и нечистотија. Наместо тоа, купете антибактериски сапуни кои можете да ги користите при перење.

Тридневна диета за слабеење до килограм дневно, а се што треба да направите е да го јадете ова

Видете исто така : Нега на мрсна кожа

Иако врската помеѓу исхраната и акните не е потврдена, тие можат да бидат причина за мрсна кожа. Вие сте она што јадете. Неконтролираното внесување храна може да предизвика прекумерна маснотија и зголемени пори. Напротив, храната богата со витамини, омега 3 и 6 масни киселини и цинк придонесува за подобра рамнотежа во организмот. Вашата исхрана влијае на органите на вашето тело, вклучувајќи ја и вашата кожа.

Физичкото вежбање е важно, бидејќи влијае и на хормоните во телото, што може да биде причина за стареење на кожата. Исто така, важно е да ја исчистите кожата пред и после вежбање за потта да не пренесува бактерии, нечистотија, пот и шминка на кожата и порите. Секогаш заштитете ја вашата кожа од студ после вежбање или топла бања!

Само редовното чистење ќе спречи проширување на порите и ќе и даде на кожата прекрасен изглед. Во текот на денот користете само некомедогена хидратантна крема и шминка, избегнувајте тешки материи како што се Sodium Laureth Sulfate, масло (освен јојоба, макадамија…) или парабени.

Секој производ што го купувате мора да ги има означени состојките (дури и онлајн). Ако не можете да ги најдете состојките или етикетата што не е комедогена (не ги затнува порите), не купувајте таков производ! Пред спиење, секогаш измијте го лицето со нежен гел за чистење или пена – тоа ќе ја отстрани нечистотијата, шминката и вишокот на себум и ќе спречи затнување на порите.

Претходна објаваТридневна диета за слабеење до килограм дневно, а се што треба да направите е да го јадете ова
Следна објаваМодринките кои се појавуваат од никаде можат да бидат ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име