Дома Психолошки совети Против песимизмот, три совети

Против песимизмот, три совети

480
0

Што можеме да сториме за да се одбраниме од песимизмот? Тројца експерти, животен тренер, доктор по невропсихологија и доктор по психологија, ни дадоа совети како да се избориме со внатрешните стравови.

Надминете го стравот со планирање
„Секој пат кога ќе направите големи промени во вашиот живот, клучно е да имате јасен план. Визијата за тој план ќе биде водечка ѕвезда во неговата реализација и ќе ве спречи да отстапите од вистинскиот пат поради можни сомнежи. Исто така, кога работите одат наопаку, што често се случува, важно е да продолжите напред. Значи, прво замислете дека се чувствувате депресивно кога сте изложени на некои критики, а потоа – наместо упорно да размислувате за тоа – фокусирајте се на она на што можете да влијаете. Разговарајте со лицето кое ве критикувало или запрашајте се зошто сте толку чувствителни. Запомнете, вие не сте немоќни! “, Вели д-р Марсија Рејнолдс, животен тренер и автор на„ Outsmart Your Brain “.

Застанете и помирисајте го кафето
„Невропсихијатријата тврди дека новите мисловни модели всушност ја менуваат физиологијата на мозокот и иако не можеме да ги игнорираме лошите вести, можеме да го научиме мозокот да реагира посилно на добрите информации. Кога ќе забележите позитивен детал во себе, некој друг или во вашата околина, обидете се да уживате во тој детал најмалку десет секунди. Таквите позитивни детали можат да бидат и обични секојдневни работи како сончев ден или пријатно утринско кафе. Уживајте во вакви моменти секој ден и ќе почувствувате емоционална промена “, сугерира невропсихијатарот Рик Хансон, еден од авторите на книгата„ Мозокот на Буда “.

Не правете грешки цело време
„Повеќето луѓе повеќе се плашат од неуспех отколку што се надеваат дека ќе успеат во нешто. Ова значи дека луѓето во обид да избегнат можен ризик обично прават погрешен избор или не избираат ништо. Затоа, на работа или во некоја друга група, потрудете се да придонесете во атмосфера во која никој нема да се плаши да зборува или да направи смел потег. Наместо да се зборува за грешки, треба да се обрне внимание на успесите и да се води разговорот во насока на изнаоѓање решение “, советува докторот по психологија Бен Датнер, автор на книгата„ Играта за обвинување “.

Претходна објава10 интересни факти за јагодите што можеби не сте ги знаеле…
Следна објаваЗошто цинкот е важен минерал?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име