Дома Здравје Замастен црн дроб, прво што ќе забележите…

Замастен црн дроб, прво што ќе забележите…

5236
0

Замастен црн дроб е болест која се јавува во две главни форми. Безалкохолната масна болест на црниот дроб (NAFLD) е серија на состојби предизвикани од акумулација на маснотии во црниот дроб. Друга форма е алкохолно заболување на црниот дроб, што е оштетување на црниот дроб предизвикано од прекумерно внесување алкохол.


Веб-страницата за здравствена заштита Бупа вели дека болката или непријатноста на десната страна на стомакот веднаш под ребрата е можен знак дека вашиот црн дроб е оштетен. Американското здружение за болести на црниот дроб вели дека безалкохолното заболување на црниот дроб често нема симптоми, пренесува Express.co.uk, пренесува Index.

Експертите велат дека кога симптомите навистина се појавуваат, тие може да вклучуваат замор, слабост, губење на тежината, губење на апетит , гадење, абдоминална болка и пожолтување на кожата и очите. Доколку се открие и третира рано, прогресијата на безалкохолното заболување на црниот дроб може да се спречи и да се намали количината на замастен црн дроб.

Повеќето луѓе ќе ја развијат само првата фаза на безалкохолно масно заболување на црниот дроб, без да го сфатат тоа многу често.

Во мал број случаи, болеста може да напредува и да доведе до оштетување на црниот дроб доколку не се открие и лекува.

Клиниката во Кливленд истакнува дека постојат неколку знаци кои можат да укажуваат на состојбата, а некои од нив вклучуваат промени на нозете и кожата.

Луѓето со оштетување на црниот дроб кои забележуваат темна, црна и катнеста столица или темна урина треба да побараат итна медицинска помош, според British Liver Trust.

Други сериозни симптоми вклучуваат повраќање крв, лесни модринки, чешање на кожата и отекување на долниот дел на стомакот.

Меѓутоа, понекогаш сериозните и подоцнежните фази на безалкохолно замастен црн дроб нема да покажат никакви симптоми и може да остане така многу години.

„Главниот третман за безалкохолното масно заболување на црниот дроб е здравата исхрана, физичката активност и по потреба слабеење“, велат експертите.

Тие истакнуваат дека ова може да функционира како општ совет, но сите овие чекори ги намалуваат мастите и воспалението на црниот дроб. На пример, за луѓето со прекумерна тежина, доказите покажуваат дека губењето на пет до 10 проценти од телесната тежина може да престане, а понекогаш дури и да го промени оштетувањето на црниот дроб.

Претходна објаваНутриционистите објаснија кој вид млеко е најздрав
Следна објаваДелфини – факти кои можеби не сте ги знаеле

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име