Дома Светски дестинации Прогласен за најнепријателски град во светот

Прогласен за најнепријателски град во светот

3686
0

Главниот град на Австрија, Виена, секогаш е на врвот на светот по квалитет на живот, но сега го освои и првото место по грубост.

Во категоријата „пријателство“ на истражувањето „Рангирање на иселениците на градот 2022“, Виена се најде на последното место.

Според претставници на странски компании и организации кои биле испратени да работат во Австрија, во Виена не е толку пријатен за живеење.

Дури 46 отсто велат дека Виенците се безобразни.


Додека Мексико Сити, Мускат и Валенсија се најпријателските градови, во истражувањето Франкфурт, Хамбург и Виена се на дното.

Анкетираните велат дека жителите на Виена се нељубезни кон странците.

Исто така, 54 отсто тврдат дека е тешко да се најдат пријатели во Виена, а 32 отсто тврдат дека не се задоволни од својот социјален живот во австриската престолнина.

Претходна објаваДоаѓа момент кога сè што сакате е мир: Што значи тоа?
Следна објаваИнтелигентните луѓе потешко наоѓаат љубов: 5 причини

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име