Дома Психолошки совети Проблем кој повеќе го забрзува стареењето отколку пушењето

Проблем кој повеќе го забрзува стареењето отколку пушењето

497
0

Зимските месеци се периоди од годината кога најголем број луѓе се чувствуваат осамено, сметаат експертите. Тоа не е само проблем на менталното, туку и на физичкото здравје.

Како што објаснуваат експертите, тоа воопшто не е изненадувачки бидејќи за време на глобалната пандемија бевме буквално исклучени од општеството и затворени меѓу четири ѕида.

Не само што осаменоста е проблем со менталното здравје, според новата студија објавена во списанието Aging, истражувачите од Универзитетот Стенфорд и Универзитетот во Хонг Конг открија дека таа може да влијае и врз нас физички. Всушност, поради тоа старееме побрзо, пренесува Index.

„Откривме дека психолошките фактори како што е чувството на осаменост додаваат до 1,65 години на биолошката возраст, што има ист ефект врз нашето здравје како пушењето 15 цигари на ден“, објаснуваат тие во истражувањето.

Ова го забележала и д-р Мег Арол, психолог.

„Дефинитивно забележав зголемување на осаменоста, чувството на изолација и лошото расположение во мојата пракса во последните неколку години. Сега сме во вториот бран на потешкотии во менталното здравје по пандемијата. Луѓето често имаат таканаречена емоционална вкочанетост, што е симптом на депресија“, објаснува Арол.

Таа додаде дека напредокот на технологијата и постоењето на социјалните мрежи е нешто што е добро, но има и свои недостатоци.

„Живееме во виртуелен глобален свет и од многу студии знаеме колку е важна физичката интеракција и за физичкото и за менталното здравје“, вели таа.

Претходна објаваАКО МИСЛЕВТЕ ДЕКА КОСАТА ОПАЃА ПОРАДИ СТАРОСТА ГРЕШКА СТЕ
Следна објаваВОСПИТУВАЧКО ВОСПАЛЕНИЕ НА МОЧЕН Меур Ова се најчестите причини зошто постојано се враќа!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име