Дома Health Проблеми со синусите? Пробајте го овој кинески метод

Проблеми со синусите? Пробајте го овој кинески метод

276
0

Проблеми со синусите? Пробајте го овој кинески метод

Ако ве болат синусите , обидете се со техника од 6 минути која ја намалува болката и непријатноста – притиснете две точки на лицето, обидете се со акупресура. Проблемите со синусите можат да бидат исклучително болни и придружени со непријатни симптоми и сензации, особено кога се поврзани со алергии. За да ја ублажите болката, можете да пробате акупресура, древна кинеска метода стара околу 2.000 години. Акупресурата се заснова на притисокот на одредени точки на телото или лицето. Во овој случај, помага да се ублажат симптомите на алергија како што се болка во синусите, притисок, конгестија, повраќање и силни главоболки. Акупресурата за проблеми со синусите може да се користи заедно со лекови препишани од вашиот лекар.

Природни лекови за воспаление на синусите

Практиката на акупресурата се заснова на фактот дека допирањето на одредени точки ја стимулира циркулацијата на позитивната Ки енергија која тече низ 14-те меридијани во телото. Ви пренесуваме 6-минутна метода на акупресура која може да помогне во ублажување на непријатноста предизвикана од блокирани синуси. Како да се изведе 6-минутната техника на акупресура за болка во синусите?

Постојат две места на вашето лице каде што можете да извршите нежен, но цврст притисок. Првиот чекор вклучува користење на показалецот на двете раце за да се притисне почетокот на носот, просторот помеѓу веѓите. После тоа, притиснете го почетокот на секоја веѓа, за да го ослободите притисокот на челото. Држете ги двете точки три минути, за брзи резултати.

Каде се синусите
Во вашата глава има четири пара синусни шуплини, поврзани со тесни пасуси. Синусите произведуваат тенка слуз што тече од носот. Тоа помага да се одржи носниот премин чист и ги спречува бактериите. Меѓутоа, поради алергии и инфекции, премините се блокираат што предизвикува конгестија на синусите. Покрај акупресурата, следниве природни лекови можат да помогнат при болка предизвикана од конгестија на синусите:

Вдишување на пареа – Сувиот воздух и синусите го зголемуваат притисокот и предизвикуваат главоболки и мигрена. Вдишувањето преку пареа го додава потребниот воздух и го поттикнува отпушувањето на синусите. Загрејте ја водата додека не зоврие, па ставете крпа на главата, па полека движете ја главата кон садот со вода, но држете растојание од 15 сантиметри за да не изгорите. Не се присилувајте, туку бидете изложени на пареа колку што сакате. Во водата можете да додадете и билки како босилек, мајчина душица или морска сол.


Испуштање на солена вода – Друг вообичаен третман за притисок и чешлање во синусите е испирање на солена вода.

Квалитет на сон – Добриот сон му помага на телото да се лекува. Според здравствените експерти, кога сте одморени, вашето тело може да произведе повеќе бели крвни зрнца неопходни за напад на вируси и други бактерии.

Хидратација – Неопходно е да консумирате доволно вода и да останете хидрирани.

Претходна објаваКолку газирани пијалаци можат да пијат децата на ден? Ќе се изненадите
Следна објаваНајстариот лек против депресија од Грција

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име