Дома Психолошки совети Проблеми со меморијата: Кога е премногу?

Проблеми со меморијата: Кога е премногу?

341
0

Нормалните проблеми со меморијата ќе ве натераат да паузирате за момент, но нема да ви го отежнат животот.

Годините го менуваат човечкото тело, а со тоа и мозокот. Се менуваат и нервните врски кои ни помагаат да запомниме или заборавиме нешто. Како што старееме, се почесто забораваме, но добро е да се знае разликата помеѓу нормалната заборавеност и онаа која бара од нас да посетиме лекар.

  1. Ве водат детали

На сите им се случува: Сте заборавиле да му се јавите на пријателот, но подоцна се сетивте да го направите тоа. Се сеќавате дека присуствувавте на свадбата на нејзината ќерка минатата година, но не сте сосема сигурни кој беше на масата со вас. Имавте долг разговор со вашиот брат минатата недела, но не се сеќавате што ви кажа за работата.

Знак за предупредување: Заборавивте да одите на состанок. Постојано барате од пријателите и членовите на семејството да повторат нешто за вас. Не се сеќавате на неодамнешен настан или разговор што штотуку сте го имале.

  1. Бројките ве збунуваат

На сите им се случува: Еднаш ќе заборавите да направите нешто што сте го запишале. Сте прескокнале да ја платите сметката или додадовте три дополнителни лажици шеќер во вашето кафе.

Знак за предупредување: Тешко ви е да се концентрирате, планирате нешто и штом се завртите го заборавате. Бројките станаа шпански села за вас, па го ставате на ризик вашиот месечен буџет.

  1. Не сте запознаени со правилата на игра

Секому му се случува: Ви треба помош при поставување на часовникот на микробранова печка или да го наместите телевизорот да снима програма. Престанувате да играте карти за момент затоа што не знаете што има на картата.

Знак за предупредување: Не можете правилно да ја вклучите рерната. Ги заборавате правилата за табла, кошарка, тенис, нешто што сте го играле или почитувате со години.

  1. Каде се клучевите

На сите им се случува: Ги проверувате џебовите, трпезариската маса, чантата. Се враќаш по патот што си дошол пред да ги најдеш клучевите од куќата.

Знак за предупредување: Ги оставате работите таму каде што не им е местото, кажете го вашиот мобилен телефон во фрижидер. Не можете да го премотувате она што сте го правеле или да ги обвинувате другите дека ви украле нешто.

  1. Кој ден е денес

На сите им се случува: Повремено застанувате и се прашувате кој ден е, но потоа се сеќавате.

Знак за предупредување: Тешко е да се ориентирате навреме. Знаете што се случува сега, но тешко ви е да одредите што се случи минатата недела.

  1. Зошто отиде некаде?

На сите им се случува: Се наоѓате во кујната и нема шанси да се сетите зошто сте отишле таму. Понекогаш не можете да се сетите на името на улицата кога некој ќе ве праша каде да одите.

Знак за предупредување: Не се сеќавате како да се вратите дома или да се изгубите во дел од градот што добро го познавате.

  1. Ги мешате имињата на темите

Секому му се случува: Го забораваш името на нешто, па велиш „додај ми што пишува на тоа“. Ви е на врвот на јазикот, но не се сеќавате на тоа во тој момент.

Знак за предупредување: ги нарекувате работите со погрешно име, понекогаш многу чудно. Или застануваш на средина на реченица и немаш поим што кажа. Ви е се потешко и потешко да го следите разговорот.

  1. Дали е време за помош?

На сите им се случува: Вие сте загрижени за губење на меморијата, но вашето семејство не е. Се сеќавате кога нешто сте заборавиле и какво е чувството.

Црвено знаме: Вашето семејство е загрижено за вас и немате поим за што зборуваат. Не сте свесни што ви се случува.
Што предизвикува губење на меморијата?

Многу работи можат да предизвикаат губење на меморијата. Луѓето најчесто се плашат од Алцхајмерова болест или деменција. Ова е една од најчестите причини за заборавање, но не и единствената. На пример, постои недостаток на витамин Б12, кој е неопходен за правилно функционирање на мозокот. Или депресија, проблем со тироидната жлезда, па дури и дехидрација.

Кога на лекар

Ако некој од предупредувачките знаци ви звучи познато или ако ви го отежнува секојдневниот живот, задолжително посетете лекар. Не е лошо да закажете преглед дури и ако некој ваш близок мисли дека вашата меморија се променила. Нормалните проблеми со меморијата ќе ве натераат да застанете за момент за да се потсетите на нешто, но тоа нема да ви го отежне животот.

Како да се спречи губење на меморијата

Правете сè што сакате: дружете се, вежбајте, јадете здраво, спијте добро и не пушете. Замислете го мозокот како мускул – или го користите или „испумпува“. Решавајте крстозбори, Судоку, следете квизови… Читајте, научете странски јазик или свирете нов инструмент. Направете нешто што бара планирање, дури и ако тоа е садење цвеќе на пролет.

Претходна објаваОткриена која е најотпорната крвна група
Следна објаваЗбогувајте се со надуеноста со само 3 состојки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име