Се чини едноставно кога мислите дека само треба да го намалите внесот на калории и килограмите ќе бидат изгубени. Сепак, вашето тело скоро секогаш протестира, а хормонот за глад (грелин) се ослободува без оглед на волјата. За среќа, постојат трикови кои ќе ви помогнат да го потиснете апетитот и желбата за храна, и тоа на здрав начин!

Јадете протеини

Нутриционистите секогаш ја нагласуваат важноста од внесот на протеини, и тоа не е без причина. Протеините ве одржуваат сити подолго затоа што на вашето тело му треба повеќе време да ги разложи. Исто така, важно е возраста на која јадете протеини. Најдобар оброк за внесување протеини е појадокот бидејќи ќе ве држи сити долго време и ќе ја спречи желбата за храна што се јавува попладне. Јадете најмалку 30 грама протеини за појадок.

Јадете компири

Многу луѓе мислат дека скробот во составот на компирот е штетен, но компирот содржи еден вид скроб што се спротивставува на дигестивните ензими. Поради побавното распаѓање, компирот ќе ве држи сити подолго. Најздравата форма на компир се вари, и можете да го зачините со разновидни здрави билки за да го подобрите неговиот вкус.

Јадете здрави масти

Целосното отстранување на маснотиите од исхраната може да предизвика желба за храна. Јадете незаситени масни киселини што ќе ги најдете во храна како ореви, маслиново масло или авокадо. Сепак, бидете внимателни со количината што ја јадете бидејќи количината на калории од незаситени масни киселини треба да содржи максимум 20% од дневните потреби за калории.

Вежбајте

Само 60 минути вежбање со висок интензитет може да го задржи апетитот до 2 часа подоцна. Најдобар тип на вежбање е аеробното вежбање, бидејќи го намалува нивото на грелин и го зголемува ослободувањето на хормони кои го потиснуваат апетитот.

Џвакање мастика

Едно истражување покажа дека луѓето што џвакале гуми за џвакање џвакале во просек 67 помалку калории за време на ручекот еден час наутро за време на ручекот. Една теорија е дека гума за џвакање ги стимулира виличните нерви кои потоа испраќаат сигнали до мозокот дека на телото не му треба храна.

Пијте вода

Благата дехидрација предизвикува симптоми слични на оние кога телото е гладно, па многу луѓе жедта ја заменуваат со глад. Ако неодамна сте јаделе и повторно чувствувате глад, можно е да е жед, затоа пијте чаша вода за да ја угасите.

Јадете јаболка

Јаболката се одлични за слабеење. Тие содржат растворливи влакна и пектин за да ви помогнат да се чувствувате сити подолго време. Нискокалорични се, одлични за регулирање на нивото на шеќер во крвта и спречување на ненадеен пад на енергијата во текот на денот што им се случува на многу луѓе.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Копирање не е дозволено!