Дома Живот Пријателите имаат позитивен ефект врз здравјето

Пријателите имаат позитивен ефект врз здравјето

340
0

Се чувствуваме добро во друштво на блиски пријатели, но можеби не сте знаеле дека тие штитат од дебелина, депресија и срцеви заболувања.

Искрените пријателства влијаат на квалитетот на животот и здравјето.
Искрените пријателства повеќе влијаат на квалитетот на животот и здравјето отколку блискоста со членовите на семејството, велат научниците, а тоа особено се однесува на жените.

Пријател од детството кој ве познава вас и вашето семејство и со кој имате многу убави спомени и приказни, ве потсетува дека сте се уште истата „девојка“. За разлика од старите пријатели од училиште, новите немаат формирано мислење за вас. Сепак, тие можат да ви донесат радост и утеха, да ви помогнат да ги остварите вашите желби.

Помлади пријатели, младешкиот дух нека биде во вас и ќе бидете поенергични и повесели во нивно друштво. Постарите секогаш имаат добри совети поради нивното животно искуство, можат да бидат пример и да ве поддржат во сите ситуации.

Важно е да бидете блиски со пријателите на партнерот. Научниците тврдат дека најсреќни бракови се оние во кои партнерите имаат заеднички пријатели.

Претходна објаваИзбегнувајте ја оваа храна пред спиење
Следна објаваОмилен деликатес на нов начин: Бајадера од кокос

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име