Дома Health Причини зошто треба да јадеме урми секој ден…

Причини зошто треба да јадеме урми секој ден…

392
0

Урмите се многу вкусно и лековито овошје, особено кога станува збор за постот. Тие имаат голема содржина на јаглени хидрати и помагаат во контролирање на апетитот во текот на денот, но исто така и спречуваат многу болести.


Урмите се богати со аминокиселини, витамини А, Б и Ц, како и многу минерали како калиум, магнезиум, калциум, натриум, железо, цинк, бакар и селен.


Експертите велат дека кога станува збор за конзумирањето, доволно е само две до три парчиња на ден. Постојат повеќе од 200 сорти на урми низ целиот свет.

Еве неколку причини зошто треба да јадеме урми:
Урмите се овошје богато со растворливи диетални влакна. Овие влакна обезбедуваат чувство на ситост. Студиите покажуваат дека урмите можат позитивно да влијаат на имунолошкиот систем. По долг период на глад или пост, телото нè насочува кон извори со висока содржина на јаглени хидрати, или слатка храна, така што шеќерот во крвта со помош на урми може брзо да се врати на нормалното ниво.


Експертите препорачуваат да се конзумираат најмалку 20 до 30 грама влакна на ден. Студиите покажаа дека зголемувањето на внесот на диетални влакна помага да се спречи запек. Значи, урмите се одличен избор за проблеми со варењето на храната, поради овие влакна.


Урмите се познати како одличен извор на калиум, неопходен минерал кој помага во регулирање на срцевиот ритам и крвниот притисок. Истражувањето открива дека диетата богата со калиум помага во намалување на крвниот притисок и го намалува ризикот од мозочен удар. Урмите, исто така, помагаат да се спречи развојот на болести поврзани со стареењето на мрежницата.


Тие содржат умерено ниво на витамини Б1, Б2, ниацин (Б3) и витамин Б6. Овие витамини од групата Б се вклучени во метаболизмот на јаглехидрати, протеини и масти и добивање енергија од овие хранливи материи. Тие исто така играат важна улога во здравото функционирање на нервниот систем. Кога ви недостасуваат овие витамини, најверојатно ќе се пожалите на намалена енергија, слабост, замор и проблеми со концентрацијата.


Кога станува збор за здравјето на коските, првиот минерал што ми паѓа на ум е калциумот и фосфорот. Овие се два минерали кои работат заедно за да го заштитат здравјето на коските и нивната апсорпција се зголемува ако се земат заедно. Конзумирање урми секојдневно ни помага да го подобриме здравјето на коските и да спречиме состојби како остеопороза.

Претходна објаваЖивеењето покрај река или море го подобрува менталното здравје…
Следна објаваТри ефикасни маски за лице од банана што можете да ги направите дома…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име