Дома Здравје Причини зошто ви отекуваат прстите и треба да посетите лекар

Причини зошто ви отекуваат прстите и треба да посетите лекар

1965
0

Прстите отекуваат од многу причини, од кои многу се безопасни. Доколку немаме болки и нема аномалии, нема да ви треба помош од лекар, но отечените прсти, особено ако се болни, може да укажуваат на сериозни проблеми. Постојат неколку причини зошто вашите прсти отекуваат и кога треба да посетите лекар.

Топлина

Во топлината, крвните садови се шират, бидејќи на овој начин се губи повеќе топлина низ кожата, па се чувствуваме постудени, како што објаснува д-р Тами Олсен Уцет , докторка и професорка на Катедрата за ревматологија на Универзитетот во Чикаго. Како што садовите се шират, дел од нивната течност може да истече во мекото ткиво и да предизвика оток.

Овој тип на оток исчезнува кога ги користиме рацете и продолжуваме со нормална активност. Ако забележите дека само рацете и прстите ви се отечени, но не и нозете, и дека рацете ви се болни и слаби, ова може да биде знак дека не е само топлината што го предизвикува отокот и дека треба да разговарате со вашиот лекар.

Премногу сол

Солената храна, многу чипс, пршута или пржена храна може да бидат причина за отекување на прстите. Телото сака да ја одржува рамнотежата на водата и солта. Телото ја компензира потрошувачката на повеќе сол со задржување на повеќе вода, што го објаснува отокот.

Благиот оток предизвикан од солена храна поминува сам по себе во рок од еден ден, иако може да трае подолго во зависност од тоа колку сол сте внеле во организмот. Ако престанете да земате вишок сол, а отокот остане, треба да посетите лекар.

Остеоартритис

Ако прстите ви се зголемени и тешко е прстенот да помине преку нив, може да имате остеоартритис. Овој тип на артритис е поврзан со возраста, а е предизвикан од трошење на ‘рскавицата, па коските почнуваат да се тријат една со друга, што е многу болно. Остеоартритисот е често, но не секогаш, придружен со болка и вкочанетост. Многу форми на артритис може да резултираат со дебели и болни прсти.

Карпален тунел

Кога нервот што води од подлактицата до палецот е смачкан или притиснат во зглобот, се јавува непријатниот синдром на карпален тунел. Отекувањето на прстите е придружено со болка, пецкање, печење и нивно болно вкочанетост во текот на ноќта.

Болеста се развива бавно со текот на годините, почеста е кај некои професии како стоматолози, луѓе кои многу работат на компјутери и луѓе кои работат на машини со многу вибрации. Истражувањата покажуваат дека овој синдром ги погодува жените три пати почесто од мажите.

Лимфедем

Оваа болест на оток на екстремитетите се јавува кога лимфата што ги носи бактериите и вирусите надвор од телото не е соодветно исцедена. Прстите на рацете и нозете може да отекуваат, а рацете и стапалата често отекуваат.

Изгледа дека сте затегнати во сопствената кожа и дека е подебела од вообичаено. Лимфедемот е поврзан со хирургија и третмани со зрачење за рак на дојка. Во ретки случаи, тоа е предизвикано од абнормален раст на лимфниот систем.

Бременост

Некои отоци се типични за идните мајки, но отекувањето на рацете и лицето, особено ако притисокот на прстот на кожата остави забележлива трага, може да укажува на прееклампсија. Оваа состојба се карактеризира со висок крвен притисок и ако не се лекува може да предизвика многу сериозни компликации и за мајката и за детето. Прееклампсија се јавува кај жени постари од 40 години, кои носат близнаци или тројки и кај дебели луѓе.

Несакан ефект на лекот

Одредени лекови, исто така, може да предизвикаат отекување на вашите прсти, а д-р Олсен Уцет вели дека лековите за висок крвен притисок, лекови против болки без рецепт, лекови за дијабетес, стероиди и апчиња за контрацепција може да предизвикаат отекување на телото и задржување на повеќе вода.

Проблеми со бубрезите

Ако бубрезите не успеат да го отстранат вишокот течност, резултатот може да биде отечени прсти, а оток може да се појави и на други делови од рацете и стапалата.

„Кога бубрезите не го филтрираат она што треба да го напушти телото, течноста со „лоши работи“ останува во нас“, објаснува д-р Олсен Уцет и вели дека бубрезите помагаат и во регулирањето на електролитите во телото, па затоа секој вид бубрежна болест. или проблем со бубрезите може да влијае на тој процес.

Рејноова болест

Рејно-овата болест ги стеснува артериите, а тоа е предизвикано од студеното време или стресот. Стеснувањето на крвните садови ја ограничува циркулацијата на крвта, па болката се јавува кога ви е топло или кога стресот поминал. Оваа состојба се јавува почесто кај жените отколку кај мажите. Ако забележите дека вашите прсти се синкави или бледи пред да отечат, ова е еден од показателите за болеста на Рејно.

Инфекција или повреда

Инфекциите на прстите предизвикуваат прстите (особено врвовите околу ноктот) да се полнат со гној. Инфекциите можат да се добијат на различни начини, но миењето садови без ракавици, маникирот, вродените нокти и грицкањето нокти најчесто ги пренесуваат бактериите на прстите и доведуваат до оток, црвенило и болка. Мали трауми и повреди
You sent
Мали трауми и повреди, како што се исеченици, пункции и фрактури, може да имаат слични последици.

Инфекциите обично може да се третираат на почетокот со топла вода или солена вода и антибиотски крем, но ако имате силна болка или забележите течење на гној, посетете го вашиот лекар за орални антибиотици доколку е потребно.

Несакан ефект од тешките вежби

За време на вежбањето, прстите и рацете може да отекуваат бидејќи крвните садови во телото реагираат на зголемените енергетски потреби на мускулите.

„За време на вежбањето, нашето тело произведува топлина, што овозможува да се исфрли повеќе течност преку прстите на рацете и нозете, бидејќи така се лади“, објасни д-р Олсен

Претходна објаваПобедете го гладот ​​навечер со овој трик
Следна објаваТОРТА КОЈА ДЕФИНИТИВНО ТРЕБА ДА ЈА ПРОБАТЕ…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име