Дома Здравје Причини зошто вашето тело „бара“ сол?

Причини зошто вашето тело „бара“ сол?

243
0

Иако солта често има „лоша репутација“ како нездрава состојка, треба да ја консумираме секојдневно. Ако се најдете дека сакате сол, можеби има добра причина.

Натриумот и хлоридот се два есенцијални електролити кои се комбинираат за да формираат кујнска сол. Електролитите се одговорни за спроведување на електрични полнежи во телото, што доведува до мускулни контракции. Овие хранливи материи исто така играат важна улога во балансот на течности, pH на крвта и функцијата на нервите.

Ако вашето тело „копне за сол“, тоа би можело да биде начин на вашето тело да ви каже дека ги исцрпило хранливите материи од сол или едноставно може да биде поврзано со вашите навики во исхраната или хормоните.

Дехидрација

Бидејќи натриумот и хлоридот се неопходни за баланс на течности во телото, дехидрацијата може да предизвика потреба од повеќе сол. Ова е начинот на вашето тело да ве натера да јадете или пиете повеќе натриум и хлорид што може да помогне да се подобри вашиот статус на хидратација.

Покрај тоа што ќе јадете повеќе сол, можеби ќе сакате и повеќе вода за дополнително да ја подобрите вашата хидратација. Кога сте дехидрирани, може да забележите неколку други симптоми освен желбата за сол – главоболка, намалено мокрење, летаргија и чувство на жед.

ПМС

ПМС може да предизвика спектар на симптоми, и додека некои може да забележат повеќе емоционални симптоми како што се промени во расположението, други исто така може да забележат промена во апетитот и желбата за специфична солена храна. Иако не постои добро воспоставена теорија зошто тоа се случува, се смета дека флуктуирачките хормони играат улога.

Стрес

Друга состојба во која се вклучени хормоните може да биде причината зошто копнеете за сол – стресот. Главниот хормон кој му помага на вашето тело да се справи со стресот се нарекува кортизол. Овој хормон се ослободува од вашите надбубрежни жлезди како одговор на стресот и ги менува телесните функции, крвниот притисок, отчукувањата на срцето, па дури и употребата на гликоза за да му помогне на телото.

Нерамнотежа на електролити

Сè што може да предизвика да изгубите повеќе течност од вообичаеното, како што е она што може да го доживеете за време на вежбање, време во топла и влажна клима или со треска, повраќање или дијареа, може да доведе до дисбаланс на електролити. Заедно со загубата на телесни течности што може да ги доживеете во овие состојби, губите и вредни електролити, како што е натриумот, што потоа може да доведе до желба за сол.

Претходна објаваКако недоволниот внес на вода влијае на здравјето
Следна објаваДва симптоми на дијабетес кои се забележуваат кога одите во тоалет

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име