Дома Здравје Притисокот на очите може да доведе до губење на видот. Како да...

Притисокот на очите може да доведе до губење на видот. Како да го препознаете?

461
0

Притисокот на очите може да доведе до губење на видот. Како да го препознаете?

Притисокот на очите може да доведе до губење на видот, а нашиот лекар открива зошто се јавува и како да ги препознаете првите симптоми на оваа состојба.

Зголемениот очен притисок е подмолна болест која може да доведе до слепило. Опасно е бидејќи речиси и да нема симптоми, а кога ќе се појават може да биде доцна за видот. Го прашавме д-р Иван Ѓуриќ, општ лекар, кој е нормалниот очен притисок, каква непријатност чувствуваат пациентите ако скокне и дали оваа состојба може да се лекува.

За окото да функционира нормално и да има нормална форма, очниот притисок треба да се движи од 8 до 12 помал и до 21-22 милиметри жива над. Ако притисокот е помал, окото станува меко, а ако е поголем, тврдо – објаснува д-р Ѓуриќ.

Зголемениот очен притисок нема никаква врска со високиот телесен притисок.

  • Се јавува кога каналите кои ја испуштаат течноста од окото се блокираат. Штом овие канали ќе се блокираат, течноста од окото престанува да истекува и продолжува да се акумулира и притисокот се зголемува. Овој процес е постепен и многу често без никакви проблеми – вели д-р Ѓуриќ.

Притисокот на очите може да скокне и поради други причини, како повреда, наследност, употреба на стероиди…

Замислете го окото како балон што се издига на неговото стебло. Сијалицата е очното јаболко, а стебленцето е нервот што ги преведува информациите од нашето око до мозокот за понатамошна обработка. Како што се зголемува притисокот, се зголемува и притисокот врз оптичкиот нерв, кој постепено почнува да се влошува, што доведува до развој на болест наречена глауком.

Очите можат да покажат дека нешто не е во ред со мозокот

За жал, зголемениот притисок не предизвикува чувствителни и препознатливи поплаки додека не биде предоцна и додека не дојде до оштетување на оптичкиот нерв и глауком.

Единствен начин да претпоставите дека го имате е редовно да го проверувате, особено во следниве ситуации: ако некој во семејството има очен притисок или глауком, ако сте астматичен, страдате од хроничен бронхитис или примате кортикостероиди од која било друга причина. Постарите луѓе исто така се изложени на зголемен ризик од развој на оваа состојба, како и луѓето кои имале повреди на очите. Некои студии, исто така, покажаа дека жените во менопауза може да имаат зголемен ризик од развој на оваа состојба.

Според нашиот соговорник, зголемениот очен притисок може да се лекува.

  • Терапијата ја одредува офталмолог, најчесто се пропишува и штом се започне терапијата најчесто е доживотна. Важно е да се напомене дека од суштинско значење е терапијата да се користи редовно. Откако ќе се оштети оптичкиот нерв, нема враќање назад.
Претходна објаваАктивен јаглен, сите придобивки…
Следна објаваЗошто несаканите ефекти од лекот ги погодуваат особено жените? еве го одговорот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име