Дома Health Природни препарати: Кажете им збогум на капиларите благодарение на овие состојки од...

Природни препарати: Кажете им збогум на капиларите благодарение на овие состојки од кујната

237
0

Природни препарати: Кажете им збогум на капиларите благодарение на овие состојки од кујната

Како природно да ги отстраните капиларите на нозете?


Јаболков оцет

Како и лимонот, така и јаболковиот оцет може благотворно да влијае на проблемот со испуканите капилари на нозете. Најпрактичен начин да го користите е да направите облоги од јаболков оцет и да го нанесете на критичните делови од телото.

Повторете неколку пати на ден по 2-3 минути секој. Терапијата со оцет носи добри резултати по неколку дена. Оваа терапија е најпрактичниот и најевтиниот метод за лекување на капиларите на нозете дома.

Зелка

Звучи неверојатно, но листовите зелка можат да ви помогнат со капиларите. Затоа, доколку се одлучите за ваков тип на терапија, прво добро измијте го листот од зелката, па ставете го на пределот кој е најмногу погоден. Бидејќи нозете се секогаш лесна мета за испукани капилари, едноставно ставете лист од зелка и оставете го да делува. Придобивките од зелката се рефлектираат во богатството на витамин Ц. Бидејќи е сосема безбеден, ноќе можете да спиете со такви облоги од зелка.

Маслиново масло

Во отсуство на невен, само маслиновото масло ќе биде добар начин за отстранување на испуканите капилари на нозете. Треба малку да го загреете, а потоа со кружни движења масирајте го проблематичното место со ова топло масло. На овој начин ја подобрувате циркулацијата и ги намалувате можните воспаленија, што е важно кога честото пукање на капиларите е ваш проблем.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК 21 МАРТ! Шармантните Близнаци денес доминираат на сите полиња, а овој знак го чека патување!
Следна објава6 здравствени придобивки од спанаќот: Го храни мозокот, го штити видот и го држи крвниот притисок под контрола

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име