Дома Health Природни лекови за совршено здравје

Природни лекови за совршено здравје

188
0

Природни лекови за совршено здравје

Сто години или повеќе, луѓето за здравје се потпираа исклучиво на лекови произведени од фармацевтски компании. Природните лекови паднаа во заборав, но тоа не значи дека се помалку вредни.
Напротив!
Природните лекови се скриено богатство, а во последниве години се почесто им се враќа модерната медицина. Многу современи лекови се базираат на состојки од природата. Се подразбира дека природните лекови се поздрави за телото и не му штетат толку многу како хемиските произведени лекови. Време е да се вратиме на природата и да направиме нешто добро за нашето здравје. Научете како можете да си го разубавите животот со плодовите на природата.

Лимон


Во старите времиња се верувало дека лимонот ја отстранува анксиозноста, ја зголемува меморијата и го подобрува квалитетот на сонот и варењето. Како што покажаа современите истражувања, таквите верувања не беа погрешни. Имено, научно е докажано дека лимонот навистина ја намалува анксиозноста и поволно делува на мозокот. Докажано е дека чајот од лимон дури ги ублажува симптомите на деменција.

Доколку имате такви поплаки, обидете се да консумирате лимон што почесто. Посебно се препорачува чај од лимон, кој можете да го консумирате секојдневно.

Кромид


Во многу култури, кромидот традиционално се сметал за растение кое решава многу здравствени проблеми. Се користи во борбата против дијабетес, респираторни проблеми, настинки и дигестивни проблеми. Луѓето пиеја сок од кромид затоа што веруваа дека ќе ги излечи.

Направете ја оваа мешавина од чај за мирен стомак

Најновото истражување покажува дека кромидот е навистина корисен за многу здравствени проблеми. Докажано е дека кромидот ги намалува симптомите на дијабетес и штити од кардиоваскуларни болести. Ги спречува и воспалителните процеси во организмот, го штити варењето од хронични заболувања, а добар е и како превентива против рак на дојка. Затоа, кромидот треба да се јаде што е можно почесто. Ако не можете да го поднесете сиров, згответе го бидејќи не ги губи здравите својства при готвењето.

Пиперка


Со векови, пиперката се сметаше за лек за се. Луѓето го користеле за ублажување на болките, но и како афродизијак. Тоа беше добар избор бидејќи современите истражувања покажаа дека пиперката навистина има аналгетски својства. Потврдено е дека пиперката влијае на преносот на хемиските процеси во мозокот кои се одговорни за болката и на тој начин ја ублажува болката.

Добро е за отстранување на болки во мускулите, како и болки кои се јавуваат по артритис и операција. Освен тоа, пиперката позитивно влијае и на виткоста бидејќи го забрзува согорувањето на маснотиите, особено оние наталожени на стомакот. Значи, имајте бибер при рака кога нешто ве боли или кога им објавувате војна на килограмите.

Банана


Традиционално, бананата се сметаше за вистински мелем за кожата. Го користеле за заздравување на рани од каснувања од инсекти, повреди и изгореници. Научните истражувања исто така потврдија дека бананите се навистина добри за кожата. Бананата, всушност, има антиинфламаторни својства кои ја смируваат кожата. Добар е за надворешна и внатрешна примена. Постарите и помеки банани обично се ставаат на кора, а се јадат позелени.

Бананата е добра и за варење, поточно за запирање на прекумерното празнење на цревата. Денес, многу производи за убавина се базираат на банани. Затоа би било добро да внесувате банана на вашето мени што почесто, а можете да ја користите и за лекување на помали рани.

Магдонос


Во старите времиња уролошките проблеми се решавале со магдонос. Иста е ситуацијата и во модерното време, бидејќи магдоносот е основата на многу лекови. Затоа и модерната наука ги потврди исклучително добрите својства на магдоносот за уринарниот тракт. Магдоносот го подобрува и го забрзува лачењето на урината, поради што често се препорачува кога човек страда од воспаление на мочниот меур или камења во бубрезите.

Особено корисен е чајот од магдонос, но добро е да се јаде и свеж. Листовите од магдонос се вкусен додаток на храната, а се добри и за човечкиот организам, затоа не штедете на магдонос.

Глог


Во античко време, глогот бил незаменлив во лекувањето на кардиоваскуларни заболувања. Се користеше за висок крвен притисок, ослабени срцеви мускули и аритмии. Иако медицината направи долг пат во лекувањето на кардиоваскуларните болести, научниците сè уште ги препознаваат придобивките од глогот.

Истражувањата открија дека глогот има силни антиоксидантни својства кои придонесуваат за поздраво срце и регулирање на крвниот притисок. Накратко, дури и модерната наука се согласува дека глогот може многу да помогне во лекувањето на кардиоваскуларни заболувања. Денес глог може да се најде во чајот, но и во капсулите. Ако имате проблеми со циркулаторниот систем, обидете се да го лекувате телото со глог најмалку два пати неделно. Во која форма ќе го консумирате, зависи исклучиво од вас.

Претходна објаваЗошто сок од брусница?
Следна објаваСтаклена глазура: Научете како совршено да декорирате торта или колачи (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име