Дома Здравје Природни лекови за синуси: што помага, а што може да биде многу...

Природни лекови за синуси: што помага, а што може да биде многу штетно

1132
0

Вистинскиот совет го дава билкарот Момчило Антонијевиќ.

Во овој период од годината, многумина страдаат од болни воспалени или затнати синуси. Затоа е добро да се знае кои помагала од природата можат да ја ублажат таа болка. За ова за порталот Nova.rs говори искусниот билкар Момчило Антонијевиќ.

Босилек и ѓумбир – да
„Босилекот е одличен лек за синузитис и главоболки кои често го придружуваат. Чајот од босилек има многу пријатен вкус и арома. Многу е важно правилно да се подготви. Ставете шолја вода да зоврие, тргнете ја од оган, оставете да се излади една минута, а потоа додадете грст свеж босилек или полна лажица сув. Промешајте, покријте и оставете да отстои 20 минути. Процедете и пијте топло“.

Антонијевиќ исто така истакнува дека ѓумбирот е добар за проблеми со синусите.

„Ѓумбирот го намалува отокот на синусното ткиво и има антисептично дејство. Во шолја врела вода истурете една лажичка исушен корен или две лажички свеж корен, почекајте малку да се излади и голтка. Нема потреба да го цедите бидејќи ѓумбирот паѓа на дното од шолјата. Овој пијалок им помага на луѓето кои боледуваат од синузитис, а воедно е одличен начин да се заштитите од настинки, грип и вируси кои ги напаѓаат дишните органи. Ѓумбирот содржи десетина соединенија кои имаат антивирусно дејство. На прво место, тоа се сесквитерпени, соединенија кои делуваат на риновирусите“.

Што посочува и како правилно и со што се вдишува.

„Наједноставен начин е да загреете литар вода да зоврие, да ја извадите од шпоретот и да додадете три капки есенцијално масло од еукалиптус. Многу корисни се и есенцијалните масла од чајно дрво, вранил трева или смирна. Покријте ја главата со крпа и вдишете ја пареата најмалку пет минути“, вели Момчило, кој се опишува себеси како новинар и билкар и кој редовно споделува корисни совети на својот канал на YouTube Snaga bilja.


Тој издвојува и мелеми, односно облоги кои исто така можат да помогнат.

„Во 100 мл маслиново масло додадете 20 капки есенцијално масло од нане, добро протресете и употребете за масажа на слепоочниците и челото. Внимавајте да не дојдете во контакт со очите“.

И колку е добар прополисот за синусите?

„Прополисот е одличен природен антибиотик. Најдобри резултати дава кога превентивно земате 20 капки со малку вода два до три пати на ден“.

Капки од дива краставица – не
Од друга страна, многу е важно да се знае што не помага кај болните синуси, т.е. со што да внимаваш.

„Не користете капки од дива краставица што може да се најдат на пазарот, бидејќи тие се исклучително агресивни и можат да предизвикаат трајни оштетувања.

Претходна објаваАнемија: Откријте дали сте анемични
Следна објаваИма разлика: Еве кога се користи свеж квасец, а кога сув квасец

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име