Дома Здравје Природни лекови за воспаление на синусите

Природни лекови за воспаление на синусите

502
0

По правило, синузитисот се лекува со антибиотици, но тие можат да имаат штетно влијание врз здравјето. Ако се земаат премногу често, телото може да стане отпорно на нив.

Синузитис е болест предизвикана од воспаление на слузницата на синусите. Причините можат да бидат различни, а најчести се автоимуни заболувања, бактериски, габични или вирусни инфекции.

За среќа, во природата постојат растенија кои можат да помогнат во ублажување на воспалението на синусите, а исто така ќе го намалат ризикот од негово повторување.

Портокал

Портокалите се одличен извор на витамин Ц, кој ја ублажува назалната конгестија и помага во чистење на синусите. Вдишувањето на мирисот на портокалите исто така ќе ви помогне да ги исчистите синусите. Истражувањата покажаа дека секојдневното консумирање портокали може значително да го намали ризикот од воспаление на синусите, што е вистински предизвик за луѓето кои барем еднаш страдале од воспаление на синусите.

Лук

Лукот има одлични антибактериски и антигабични својства, па ефикасно ќе го ублажи воспалението на синусите предизвикано од бактериска или габична инфекција. Алицинот, состојката која на лукот му го дава карактеристичниот мирис, има антибиотско дејство, поради што е многу ефикасен во лекувањето на оваа непријатна болест.

Коприва

Копривата ги ублажува симптомите на синусите, вклучувајќи иритација на очите и чешање на носот. Овој плевел, кога се зема како чај или тинктура, го стимулира имунолошкиот систем поефикасно да се бори против инфекциите на синусите. Исто така, ќе го стимулира ослободувањето на слуз од синусите, што е главната причина за неподнослива болка.

Претходна објаваПробајте ја диетата со тиква
Следна објаваЦимет за висок притисок!!!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име