Дома Health Природен третман на синузитис: 7 совети за ублажување на симптомите дома

Природен третман на синузитис: 7 совети за ублажување на симптомите дома

274
0

Природен третман на синузитис: 7 совети за ублажување на симптомите дома

Природен третман на синузитис: Синузитис може да се појави многу пати во текот на животот поради многу причини како што се вирусна инфекција или алергии. Симптомите поврзани со инфекција на синусите се непријатни и може да вклучуваат главоболки , болки во лицето, назална конгестија или треска над 38ºC.

За брзо лекување на синузитис, треба да отстраните сè што предизвикува воспаление.

Проверете ги нашите совети за тоа како можете лесно да ги ублажите симптомите на инфекција на синусите дома:

Навлажнување на воздухот

Користењето навлажнувач или едноставно ставање сад со топла вода во различни простории од вашиот дом е одличен начин да го навлажнете воздухот за да не биде толку сув. Ова може да ги хидрира дишните патишта и да ја ублажи иритацијата, што ја намалува непријатноста и помага за брзо закрепнување.

Овој совет е особено корисен за користење навечер за да ви помогне да спиете и да избегнете будење со затнат нос.

Капки физиолошки раствор за природен третман на синузитис

Ставањето неколку капки солен раствор во секоја ноздрва може да помогне да се исчистат остатоците од носните пасуси и да се расчисти акумулираниот исцедок. Солениот раствор ги навлажнува секретите, со што полесно се отстрануваат. Идеално, не треба да го вдишувате физиолошкиот раствор и треба да го дувате носот веднаш по внесувањето на течноста.

Можете да направите солен раствор дома со мешање на 1 лажица сол во филтрирана вода или минерална вода, мешајќи додека солта не се раствори.

Плакнење на носот

Користејќи го солен раствор направен погоре, можете да направите плакнење на носот дома за да го отстраните исцедокот и остатоците и да ви помогне да го отпуштите носот. Внесете го солен раствор во шприцот (без игла) и вбризгувајте го растворот во едната ноздра, држејќи ја устата отворена. Од другата ноздра треба да излезе густа слуз.

Вдишувањето на ароматични испарувања помага при природното лекување на синузитис

Ставањето лисја или цветови од камилица или еукалиптус во сад со топла вода е одличен начин да се ослободите од застојот предизвикан од инфекција на синусите. Дополнително, можете да ставите влажна, топла крпа на лицето откако ќе завршите со вдишувањето за да го подобрите дишењето.

Зголемете го внесот на вода

Природен начин да ги одржувате вашите синуси влажни е да пиете повеќе течности, главно вода или незасладени чаеви. Ова ќе помогне да се одржува хидрирана целото тело, вклучително и мукозната мембрана на носот.

Јадете топли оброци

Супите и чорбите се одлични опции за ручек и вечера кога имате симптоми на инфекција на синусите. Оваа храна помага да се отпушти носот и да се намали болката или иритацијата во носната слузница.

Соодветниот одмор е важен за природно лекување на синузитис

За време на појава на синузитис, се препорачува да се одморите што е можно повеќе. Доцното легнување и будењето уморно може да бидат знаци дека не се одморате доволно.

Ако примате активен третман за инфекција на синусите, треба да избегнувате физичка активност или енергично вежбање. Пешачењето 20 минути во добро проветрено место на отворено може да биде корисно, но може да биде лошо ако вашиот синузитис е предизвикан од сезонски алергии .

Кога да се земе лек

Може да се препорачаат назални деконгестиви или антихистаминици за 7 до 10 дена ако не можете да го излечите синузитисот со домашни лекови.

Вашиот лекар може да ви препише стероиди, антиинфламаторни лекови или антибиотици за 5 до 7 дена, во зависност од вашите симптоми (како треска), сериозноста или медицинска историја (на пример, историја на астма или други респираторни заболувања).

Што може да предизвика хроничен синузитис

Иако повеќето инфекции на синусите исчезнуваат по третманот и можеби нема да се вратат долго време, некои луѓе имаат хроничен синузитис . Тоа значи дека имаат синусни инфекции неколку пати годишно и нивните симптоми траат многу подолго. Генерално, овој тип на синузитис е предизвикан од причини кои не можат лесно да се елиминираат, што доведува до постојана иритација на носната шуплина.

Отечен јазик: Причини и што да правите

Главните причини за хроничен синузитис се:

Респираторни алергии, како што се алергии на крзно или прашина од домашни миленици,

Чад од цигари,

Автоимуна болест која го ослабува имунолошкиот систем,

Покрај тоа, некои луѓе може да имаат назални полипи или други анатомски абнормалности кои може да го олеснат развојот на синузитис. во овие случаи, лекарот може да препорача операција за да се реши проблемот, што на крајот може целосно да го излечи. Сепак, операцијата не го спречува синузитисот што се јавува поради проблеми како што се алергии или вирусна инфекција.

Претходна објаваОтечен јазик: Причини и што да правите
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 16 МАРТ! Биковите кријат тајни од партнерите, Раковите во непланираните трошоци, но затоа Лавовите…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име