Дома Живот Природата е одлична за мозокот, а еве зошто…

Природата е одлична за мозокот, а еве зошто…

367
0

Дружење и престој во природа и тоа колку е добро за секој од нас.

Ако излезете по долг напорен работен ден, ќе почувствувате дека вашиот ум и тело се релаксираат.


Токму за ова зборува д-р Кристен Вилеумиер, невронаучник и автор на „Биохакирајте го вашиот мозок“, во нејзината неодамнешна епизода од подкастот „Мајндкастгрин“.

Природата служи за опуштање на мозокот, ви дава простор за движење, помага во производството на витамин Д, служи како одмор од технологијата и во исто време ги лекува душата и телото.


Така, природата станува еден вид терапевтски третман и благодет за управување со здравјето, како и релаксација на уморниот ум.

Иако не мора да биде самостоен лек, д-р Вилеумиер истакнува дека времето на отворено треба да биде дел од режимот за здравјето на мозокот на секого.

Во комбинација со други ментално здрави навики како што се хидратација и правилна исхрана, природата е таа што ќе помогне да се одржи острината на умот.

Секоја природа и пејсаж се добредојдени и за тоа нема правила.


Пешачењето или трчањето на отворено обезбедува големи придобивки и придобивки за зајакнување на мозокот, како и социјална поврзаност (не е правило дека сè треба да правите сами, да донесете партнер или пријател).


Одлично нешто што можете да го направите е и читањето во природа, а доколку сте љубители на хортикултурата, посветете му се како вид на терапија, бидејќи градинарството и грижата за растенијата може да ги подобрат когнитивните функции, особено кај постарите лица.

Претходна објаваПрекрасните плитвички езера (фото)
Следна објаваИстражување: Губењето на мирисот и вкусот може да се врати со тренинг

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име