Дома Здравје Препознајте ги симптомите на дехидрација

Препознајте ги симптомите на дехидрација

367
0

Во повеќето случаи, знаете дека сте дехидрирани само затоа што имате чувство на жед. Меѓутоа, понекогаш може да се случи да ви недостасува тоа чувство или вашето тело да ви дава сигнали на некој друг начин. Откријте вообичаени знаци на дехидрација за да ја спречите.

Покрај тоа што чувствувате жед, вашето тело ви кажува дека може да бидете дехидрирани поради:

сува уста,

пад на крвниот притисок,

главоболки,

вртоглавица,

мускулен замор,

сува кожа,

губење на потребата за мокрење.

Овие знаци не се појавуваат секогаш по одреден редослед, што значи дека не мора прво да чувствувате жед, а потоа да ве боли главоболка. Која е тајната за одржување на хидратацијата во текот на денот? Пијте вода пред да почувствувате жед, препорачуваат експертите.

Лекарите велат дека луѓето кои вежбаат во текот на летото често почнуваат да вежбаат недоволно подготвени. Пред да тргнете на велосипед во лето или да направите некоја друга физичка активност, испијте цело шише вода. Колку и да ви е тешко да испиете толку многу течности наеднаш, сепак по неколку часа поминати во топлина, телото ќе ви биде благодарно.

Основната идеја е да пиете вода пред да знаете дека ќе бидете жедни. Ова е важно не само пред вежбање, туку и ако само седите во топол стан или одите на прошетка.

Претходна објаваАктивност која носи долг живот и добро здравје
Следна објаваШто може да открие стоматологот за вашето здравје?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име