Дома Психолошки совети Премногу и премалку сон лошо влијае на мозокот. Значи, колку часа сон...

Премногу и премалку сон лошо влијае на мозокот. Значи, колку часа сон е идеално?

756
0

Здравиот и заживувачки сон е клучот за здравјето, ревитализацијата и нормалното функционирање на телото, но ова важи само ако не спиете премногу или премалку.

Премалку сон се дефинира како четири или помалку часа континуирано во текот на ноќта, додека премногу сон се смета за 10 или повеќе часа во текот на ноќта. Идеалната мерка е седум часа. Според тврдењата на Националната фондација за спиење на САД, без доволно сон, мозокот не може да функционира правилно. Концентрацијата е слаба, нема јасност во размислувањето, нема добра меморија. Неспорно е, посочуваат, дека правилното количество сон го зајакнува имунитетот и го спречува развојот на многу болести. Меѓу другото, сигурно е дека недостатокот на сон го зголемува ризикот од Алцхајмерова болест.

Без квалитетен сон, мозокот функционира лошо
– Ако нема квалитетен сон со оптимална должина, нема добра когнитивна функција на мозокот – тврди авторот на новото истражување, проф. Д-р Јанџун Ма од Кинескиот институт за клинички истражувања, Универзитетот во Пекинг. Овој научник признава дека студијата не може да докаже дека премалиот или премногу сон предизвикува ментален пад. Сепак, тој истакнува дека студијата дала убедливи докази дека постои тесна врска помеѓу спиењето и функцијата на мозокот.
За ова истражување, тимот на д-р Мао собрал податоци од повеќе од 20.000 мажи и жени. Сите тие се во англиската лонгитудинална (истражување кое вклучува повторени мерења на исти лица или примероци од иста популација) студија за стареење или кинеска лонгитудинална студија за здравство и пензии.

Добриот сон бара добри навики

Когнитивните резултати паѓаат побрзо кај луѓето кои спиеле четири часа или помалку или 10 часа или повеќе во текот на ноќта во споредба со оние кои спиеле седум часа. Резултатите се претставени во форма на буквата U, бидејќи на двата краја на кривата се гледаат ефектите на спиењето врз сознанието – открија истражувачите, пренесе Си-Ен-Ен.
Тие нагласија дека поминале речиси две децении откако за првпат било предложено должината на спиењето да се поврзе со когнитивното здравје на постарите и дека истражувањето треба да продолжи.
Во меѓувреме, тие ве советуваат како да обезбедите здрав, оживувачки и ревитализирачки сон:

Секогаш легнувате во исто време, во работните денови и викендите.
Обидете се да легнете пред полноќ.
Избегнувајте долг сон и лежење за време на викендите
Погрижете се вашата спална соба да биде проветрена, ладна и темна.
Извадете го телевизорот, компјутерот, таблетот, мобилниот телефон и другите електронски уреди од спалната соба.
Избегнувајте кафе, алкохол и обилни оброци најмалку два часа пред спиење.
Престанете да пушите и избегнувајте друштво со пушачи.
Вежбајте во текот на денот, тоа ќе ви помогне да се опуштите и да се подготвите за спиење

Претходна објаваКолку е безбедно да земате додатоци на Селен сами?
Следна објаваДебелината го слабее сетилото за вкус, вели новото истражување

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име