Дома Your Chef Прекрасни меки и вкусни лебчиња со маслинки

Прекрасни меки и вкусни лебчиња со маслинки

287
0

Прекрасни меки и вкусни лебчиња со маслинки

Откако ќе ги направите меки се уште три дена.

Компоненти:

За тестото:

250 гр путер

1 прашок за пециво

2 лажички сол

2 дл павлака

500 гр брашно

100 маслинки

За премачкување:

1 јајце

2 лажички млеко

Лебчиња со џем: Задоволство кое успева кај секого

Подготовка:

За тестото измешајте путер на собна температура со прашок за пециво, сол и павлака. Постепено додавајте просеано брашно и сечканите маслинки, па замесете мазно тесто. Формитајте топчиња. Се ставаат на плех обложен со хартија за печење. Премачкајте со смеса од изматено јајце и млеко. Се пече на 200 степени 10 минути.

Претходна објаваДали инстант тестенините – нудлите навистина се НЕЗДРАВИ? Еве КОЈ треба да внимава
Следна објаваШто предизвикува пневмонија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име