Дома Здравје Пред да одите на лекар не треба да ги правите овие работи

Пред да одите на лекар не треба да ги правите овие работи

409
0

Без разлика дали одите на лекар за настинка, на редовна контрола или кај специјалист, постојат некои работи што треба да ги избегнувате пред прегледот.

Кафе пред систематско испитување

Пред редовна контрола, или каква било друга посета на лекар за време на кој ќе се мери вашиот крвен притисок, не пијте кафе бидејќи тоа може да влијае на резултатот од мерењето. Конзумирање кафе или други пијалоци со кофеин, како што се енергетски пијалоци или кока кола, еден час пред да се измери крвниот притисок може да предизвика покачување на крвниот притисок, иако може да не одговара на вашето вистинско здравје.

Мрсна храна пред да ви земат крв

Пред да ви земат крв, треба да избегнувате претерано мрсна храна, како и прекумерни количини храна, бидејќи тоа може да влијае на крвната слика. Најдобро би било да го прескокнете оброкот и да дадете крв на празен стомак. Ако крвниот тест вклучува мерење на холестерол и други масти во крвта, најдобро е да не јадете ништо осум до десет часа пред да ви земат крв. Нивото на шеќер и триглицерид во крвта може да се зголеми наскоро по оброкот.

Ладна медицина пред преглед

Во случај на болест, лекарот се обидува да ги процени симптомите без да бидат погодени од лекови без рецепт што ги користите за ублажување на тие симптоми. Некои од овие лекови можат да го зголемат крвниот притисок, а вашиот лекар треба да знае дали причината е лек или болест. Ако страдате од силна болка, земете го лекот, но не заборавајте да му ги опишете симптомите на вашиот лекар што е можно подобро и кажете му точно кој лек сте го земале. Ако сте зеле лек за акутно заболување, важно е да му кажете на вашиот лекар дали лекот ви помага и дали предизвикува несакани ефекти, така што вашиот лекар може да одлучи за понатамошните чекори во вашиот третман.

Лак за нокти пред дерматолог

Пред да одите на дерматолог, не барајте маникир и педикир. Причината за ова е што дерматологот ќе ги испита ноктите исто така, не само кожата, па затоа би било добро да нема лакирани или вештачки нокти. Мали промени во ноктите може да му укажат на лекарот на некои големи здравствени проблеми, како што се анемија, дијабетес, па дури и срцеви заболувања. Покрај тоа, габите полесно се забележуваат на необоени нокти. Исто така, би било добра идеја да не ставате пудра или сенка за очи на очните капаци за дерматологот полесно да забележи какви било проблеми на кожата на лицето. Ако имате шминка, обидете се да ја отстраните непосредно пред прегледот.

Алкохол пред мерење на холестерол

Една од 4-те компоненти во мерењето на маснотиите во крвта е нивото на триглицерид, затоа избегнувајте да консумирате нешто што би можело да има влијание на ова бидејќи наодот може да биде погрешно претставен и да предизвика непотребна загриженост. Избегнувајте алкохол 24 часа пред да ги измерите мастите во крвта. Исто така, би било добро да избегнувате слатки, мрсна храна, но и прејадување пред да одите на крвен тест за мерење на маснотии.

Кафе пред стрес-тест

Стресна ехокардиографија (ултразвук на срцето под оптоварување) се користи за контрола на работата на срцето под оптоварување (се изведува при одење на неблагодарна работа или возење стационарен велосипед). Меѓутоа, ако таквиот тест вклучува фармаколошки агенси (фармаколошки стрес-ехо тест), не консумирајте ништо што содржи кофеин пред да одите на преглед. Кофеинот влијае на дејството на лекот – како што е аденозин – кој се користи за симулирање на стресот во таканаречените хемиски стрес-тестови.

Дехидратација и примерок од урина

Кога одите да дадете примерок од урина, проверете дали го правите тоа дехидрирано за да не добиете погрешни резултати. Исто така, пред да дадете урина за анализа, избегнувајте вежбање ако тоа не е дел од вашата дневна рутина затоа што тогаш веројатно ќе бидете дехидрирани по тренингот.

Гинеколошки преглед и менструација

Ако имате период, не е потребно да го откажете состанокот за гинеколошки преглед. Менструацијата нема да влијае на ниту еден тест што гинеколог може да го изврши, вклучително и пап-тест. Многу жени се чувствуваат попријатно ако го одложат прегледот по менструалното крварење, но од медицинска гледна точка нема потреба од тоа. Исклучок е ако одите на гинеколошки преглед поради оштетување на мукозната мембрана, рана или невообичаен исцедок, бидејќи во тој случај на гинекологот ќе му биде полесно да ја открие причината за проблемот ако нема присуство на менструално крварење.

Дезодоранси и мамографија

Повеќето дезодоранси содржат алуминиум, кој според наодите од мамографијата изгледа како калцификација во ткивото на дојката, а наодите може да се толкуваат како лажно позитивни. Затоа, ако ставите дезодоранс, измијте ги пазувите пред прегледот, иако најдобро би било тој ден да не се става воопшто.

Претходна објаваНајдобри вежби за бремени жени
Следна објаваКако да ги натерате мажите да се грижат за своето здравје

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име