Дома Your Chef Предјадење за Велигденската трпеза: Јајца полнети со вкусен фил

Предјадење за Велигденската трпеза: Јајца полнети со вкусен фил

265
0

Предјадење за Велигденската трпеза: Јајца полнети со вкусен фил

Покрај тоа што е украсно, ова јадење е навистина вкусно

Многу домаќинки полека ги засукаа ракавите и почнуваат со големи подготовки за Велигден. Боење јајца за Велигден е еден од најстарите христијански обичаи, но многу домаќинки ги кршат лушпите за време на готвењето .

За да ги искористите јајцата кои не можете да ги обоите, ви подготвивме рецепт кој веруваме дека ќе ви се допадне.

Велигденски венци од тесто: Едноставно и лесно направете традиционално пециво кое ќе биде најубавиот украс на трпезата

Полнети јајца кои можете да ги украсите во духот на Велигден се идеални за семејната празнична трпеза.

Состојки:
10 варени јајца
5 лажици мајонез
2 лажички сенф
200 гр крем сирење
сол
бибер
пипер
моркови за декорација
копар за декорација

Подготовка:
Варените јајца исечете ги на половина, извадете ги жолчките и ставете ги во поголем сад.

Измешајте жолчки, мајонез, крем сирење, сенф и зачини.

Наполнете ја внатрешноста на јајцето со фил.

Морковите исечкајте ги да изгледаат како мали моркови, па наредете ги врз филот.

Врз морковот ставете копар и направете линии со крем.

Оставете ги јајцата во фрижидер најмалку еден час и потоа послужете ги.

Претходна објаваДевојка на која и била дијагностицирана мултиплекс склероза на 24 години: Ги почувствувала овие симптоми
Следна објаваРид на крстови: Мистично место на кое не можат да му одолеат ниту најголемите атеисти

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име