Дома Psychological advice Предупредувачки знаци на депресија: Овие седум најрани симптоми укажуваат на тоа

Предупредувачки знаци на депресија: Овие седум најрани симптоми укажуваат на тоа

525
0

Предупредувачки знаци на депресија: Овие седум најрани симптоми укажуваат на тоа

Ако ја читате оваа статија, многу е веројатно дека вие или некој ваш близок може да искусите симптоми на депресија. Не сте сами во ова, бидејќи бројот на луѓе со ментални здравствени проблеми постојано се зголемува, особено по пандемијата.

Иако депресијата влијае на секоја личност различно, постојат некои заеднички карактеристики кои не изгледаат како што би можеле да очекувате.

На пример, не секој со депресија плаче цело време или цело време зјапа празно. Еве кои се раните предупредувачки знаци дека заболувате од депресија, според експертите.

Имате ниска енергија

Намалените нивоа на енергија може да се поврзат и со други состојби, како што се несоница или обична настинка.

Меѓутоа, ако сте забележале дека се чувствувате постојано уморно, без никакви други физички симптоми, ова може да биде знак дека развивате депресија. Мери Тејт, психотерапевт и лиценциран клинички социјален работник (LCSW), смета дека ова е еден од најсомнителните симптоми во почетните фази.

  • Кај многу пациенти највпечатливо е изразениот замор и ниското ниво на енергија. Покрај тоа, депресијата може да влијае на нашиот сон и да го зголеми нивото на стрес, што влијае на серотонин и допамин – хормони кои играат клучна улога во регулирањето на нашето расположение и нивото на енергија – објаснува Тејт.

Тешкотии со концентрирање

На некои луѓе им е тешко да се фокусираат на нешто воопшто, или затоа што TikTok е секогаш на дофат на раката или затоа што не можат да го тргнат умот од работата.

Без оглед на причината, проблемите со фокусирањето може да бидат еден од раните знаци на депресија.

  • Депресијата влијае на активирањето на однесувањето, што е начинот на кој вообичаено ги правиме работите во текот на денот.

Малите задачи, како што се миењето заби или облекувањето чиста облека, може да изгледаат исклучително тешки и речиси невозможни во таква ситуација – вели Тејт, додавајќи дека луѓето со депресија имаат потешкотии да се концентрираат на други задачи, како што се читање книга, извршување на домашните работи. или обрнувајќи внимание на она што го кажува колегата на деловен состанок.

Повознемирени сте од вообичаено

Анксиозноста е нормална и дури може да ни помогне да се справиме со работите. Но, прекумерната анксиозност може да биде ограничувачка.

  • Депресијата е често придружена со анксиозност и обратно.


Симптомите кои вообичаено се забележуваат и кај депресијата и кај анксиозноста вклучуваат тешкотии со концентрирање, проблеми со спиењето и замор, вели д-р Кристин Гил, психијатар и директор на онлајн психијатриска ординација за жени, додавајќи дека жените имаат двојно поголем ризик да развијат депресија и анксиозност од мажите.

  • Имајќи предвид дека депресијата и анксиозноста имаат симптоми кои се преклопуваат, важно е да разговарате за вашите симптоми со специјалист за да се утврди точно дали страдате од депресија или анксиозност или од двете болести, бидејќи зависи од тоа каков третман ќе ви биде предложен.

Се изолираш

Ако ги одбиете поканите за пиење кафе со пријателите после работа или не сакате да одите на вашите редовни викенд-дружења, причината може да биде тоа што ви се јавува депресија.

  • Депресијата може да влијае на способноста на човекот да се грижи за себе, а камоли за врската. Човек кој развива депресија може да забележи дека има намалено либидо, негативен став кон се и дека е склон кон самоизолација – објаснува Тејт.

Таквата самоизолација може да ги ослаби врските и пријателствата, а тоа, пак, може уште повеќе да ги зголеми чувствата на депресија. Не е невообичаено другите луѓе да забележат нечии симптоми на депресија пред самата личност да ги забележи и да стане свесна за нив. Во секој случај, заморот и изолацијата се два предупредувачки знаци дека можеби сте депресивни.

Ниско ниво на хигиена

Миењето заби, туширањето или користењето дезодоранси се сите задачи поврзани со личната хигиена кои обично не бараат многу труд и труд за луѓето кои не патат од депресија. Според Џенифер Келман, психотерапевт и лиценциран клинички социјален работник, таквите задачи, кои некогаш биле лесни за лице со депресија, можат да станат многу тешки.

  • Поради екстремно ниското ниво на енергија, едноставните задачи, како што се грижата за себе и одржувањето на хигиената, може да изгледаат премногу напорни и премногу тешки – вели Келман, додавајќи дека занемарувањето на хигиената може да доведе до уште поголема самоизолација и повлекување од секојдневните активности, што пак може да ги влоши симптомите на депресија.

Така се создава маѓепсан круг од кој е тешко да се излезе без стручна помош.

Спиете премногу малку или премногу

Спиењето е важен фактор за одржување на менталното и физичкото здравје.

  • Несоницата е чест симптом на депресија и ја доживуваат околу 80 проценти од заболените. Несоницата кај депресијата обично вклучува отежнато заспивање, прекин на спиењето и прерано будење – вели Гил, истакнувајќи дека премногу сон може да биде и симптом на депресија и дека некои луѓе со депресија може да имаат и несоница и хиперсомнија наизменично.

Повеќе сте раздразливи од вообичаено

Ако сте забележале дека сте повеќе раздразливи од вообичаено или имате „краток фитил“ или некој друг ви го привлекол вниманието, ова може да биде ран знак за депресија.

  • Депресијата често се опишува како гнев свртен навнатре.

Луѓето кои страдаат од тоа можат да бидат раздразливи и да покажуваат знаци на гнев и лутина кон себе затоа што се тажни и нерасположени – вели Келман. Исто така, може да забележите дека малите, тривијални ситуации може да предизвикаат да експлодирате. На пример, ако случајно ви падна чаша од раката или не успеавте да ја смените програмата на телевизорот со далечинскиот управувач. Ова се фрустрирачки ситуации, но ако предизвикуваат претерана реакција, тоа може да биде знак за депресија.

Што ако ги имате овие симптоми

Ако вие или некој ваш близок има некој од овие симптоми, би било добра идеја да разговарате со професионалец за тоа. Покрај тоа, некои мали навики можат да бидат корисни, како што се редовно испраќање порака до пријател, одење на прошетка или нарачување здрава и вкусна вечера.

Сето ова може да бидат мали чекори кои позитивно ќе влијаат на вашето расположение.

Депресијата е болест и како и секоја друга болест заслужува внимание и лекување, затоа не двоумете се да побарате помош.

Претходна објаваЛЕСЕН ДЕСЕРТ: РАФАЕЛО КОЦКИ
Следна објаваДоколку ја забележите оваа ПРОМЕНА на вашите очни капаци, веднаш посетете ЛЕКАР

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име