Дома Your Chef ПРЕДЛОГ РУЧЕК: Грашок и компири со ќофтиња

ПРЕДЛОГ РУЧЕК: Грашок и компири со ќофтиња

382
0


ПРЕДЛОГ РУЧЕК: Грашок и компири со ќофтиња
Едноставно јадење кое не бара многу време или многу пари за едноставни, домашни состојки: малку мелено месо (по избор), грашок и компири. Пролет е со свеж грашок и млад компир, одличен ручек е загарантиран.

Состојки:

400 гр исчистен грашок ,
4 средни компири,
300 гр мелено месо,
1 мал кромид,
1 чешне лук,
1 лажица мелен црвен пипер,
околу 1/2 l супа (домашно пилешко, зеленчук или на коцки),
малку масло
сол и бибер.

Забелешка:

Во зависност од бројот на луѓе за кои готвите, намалете ја или зголемете ја количината на храна, според вашиот апетит. Во сезоната користете млад кромид и свеж грашок и млад компир.

Подготовка:

Бидејќи на компирот им треба најмногу време, прво ставете ги исчистените и исечени компири во загреана длабока и поголема тава со малку масло да се печат полека на средна температура. Додека се печат компирот, подгответе ги ќофтињата.

Во садот со месото додајте сечкан кромид и лук, сол, бибер и малку пипер. Се добро измешајте и направете топчиња. Кога компирот е половина сварен, додадете ги ќофтињата за да се заруменат кратко.

На крај додадете го исчистениот грашок и супата. Посолете додадете бибер, и црвен пипер, се меша и се остава покриено да се готви десетина минути на средна температура. Ова важи доколку користите млад сладок грашок кој не треба долго да се готви, но доколку користите постар грашок, можете да го готвите и посебно.

Претходна објаваПогледнете ја илустрацијата и кажете што прво забележувате. Дали тоа беше машко лице или женско тело?
Следна објаваРАК НА КОЖАТА НАЈЧЕСТО СЕ ПОЈАВУВА НА 2 МЕСТА

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име